Мірныя жыхары — ахвяры фашысцкага тэрору
Индекс материала
Мірныя жыхары — ахвяры фашысцкага тэрору
АСАВЕЦКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
КАМУНАРАЎСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
ГОРАД ЛЮБАНЬ
ЛЯХАЎСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
МАЛАГАРАДЗЯЦІЦКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
РАЧЭНСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
САРОЦКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
СОСНАЎСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
ТАЛЬСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
ЮШКАВІЦКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
ЯМІНСКІ СЕЛЬСКІ САВЕТ
БРАЦКАЯ МАГІЛА ЖЫХАРОЎ г. ЛЮБАНЬ – ЯЎРЭЯЎ, РАССТРАЛЯНЫХ НЯМЕЦКА-ФАШЫСЦКІМІ ЗАХОПНІКАМІ Ў ЛІСТАПАДЗЕ 1941 г.
ГАРАДСКІ ПАСЁЛАК УРЭЧЧА
Все страницы

 

ВЕСКА АСАВЕЦ
БАРЫСЕВІЧ Алена (1891 г.)
БРЫТВІЧ Стэфанія (1910 г.)
БРЫТВІЧ Клаўдзія Сцяпанаўна (1936 г.)
БРЫТВІЧ Любоў Сцяпанаўна (1940 г.)
ВЫСОЦКІ Лёва (1910 г.)
ГРАНАЎСКІ Ізя Шмеркавіч (1923 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Мікалай (1908 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Цімох (1924 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Мікалай (1926 г.)
ДУБРОЎСКІ Віктар (1921 г.)
ЗАМАРАЦКІ Канстанцін (1918 г.)
КРУГЛЕНЯ Георгій Кузьміч (1919 г.)
ПАДЛШСКАЯ Двося Гіршаўна (1912 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Ліля (1939 г.)
ПЕТРУШЭНЯ Павел Максімавіч (1910 г.)
ПЯТРОВІЧ Раман (1907 г.)
ПЯТРОВІЧ Настасся Якаўлеўна (1920 г.)
ПЯТРОВІЧ Надзея Якаўлеўна (1925 г.)
РОСІН Шмерко (1888 г.)
РОСІН Рафал (1934 г.)
РОСІН Майсей (1912 г.)
РОСІНА Хася (1905 г.)
РУБЧЭНЯ Антон Віктаравіч (1924 г.)
РУСАКОВІЧ Піліп Сцяпанавіч (1905 г.)
РУСАКОВІЧ Навум (1840 г.)
РЭМЕЗ Алесь Данілавіч (1911 г.)
САНКЕВІЧ Міхаіл (1910 г.)
САНКЕВІЧ Васіль (1895 г.)
САНКЕВІЧ Арцём Цімафеевіч (1885 г.)
САНКЕВІЧ Іван (1923 г.)
САНКЕВІЧ Архіп (1916 г.)
САНКЕВІЧ Надзея Антонаўна (1928 г.)
СЯНЧЭНЯ Рыгор Васільевіч (1880 г.)
ФІЛІПЕНЯ Рыгор (1920 г )
ХАЛЮТА Мікалай Сцяпанавіч (1908 г.)
ХАЛЮТА Даліна (1909 г.)
ХАЛЮТА Надзея Мікалаеўна (1927 г.)
ХАЛЮТА Хаўроння (1884 г.)
ЦЯРЭШКА Мікалай (1910 г.)
ЦЯРЭШКА Наталля (1912 г.)
ЦЯРЭШКА Надзея Мікалаеўна (1929 г.)
ЦЯРЭШКА Яўгенія Мікалаеўна (1934 г.)
ЦЯРЭШКА Наталля (1907 г.)
ЦЯРЭШКА Антон Пятровіч (1928 г.)
ЦЯРЭШКА Віктар Пятровіч (1934 г.)
ЦЯРЭШКА Аўдоцця (1886 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Апанас Якаўлевіч (1870 г.)

ВЕСКА ЗЯЛЁНКІ
БРАТЧЭНЯ Мікалай Навумавіч (1913 г.)
ЗЯЛЁНКА Вера Антонаўна (1913 г.)
ЗЯЛЁНКА Ганна Савічна (1900 г.)
ІЛЮШЧЭНЯ Ганна (1903 г.)
ІЛЮШЧЭНЯ Настасся Пятроўна (1937 г.)
ІЛЮШЧЭНЯ Фёдар Пятровіч (1943 г.)
КАЎГАРЭНЯ Ганна (1900 г.)
ЛАКІДОН Параска (1888 г.)
ПЯТРОВІЧ Вольта Паўлаўна (1940 г.)
РУБЧЭНЯ Цімафей Іванавіч (1860 г.)
РУБЧЭНЯ Іван Іванавіч (1874 г.)
РУБЧЭНЯ Таццяна Мікалаеўна (1874 г.)
ШУМЧЭНЯ Ганна (1915 г.)
ШЭШКА Павел Пятровіч (1908 г.)

ВЕСКА КАСЦЯШЫ
АБЧЫНЕЦ Кацярына (1870 г.)
БРУСЕНСКАЯ Лідзія (1922 г.)
ДАРОЖКА Максім Яфімавіч (1892 г.)
ДАРОЖКА Надзея (1923 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Міхаіл Прохаравіч (1880 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Рыгор Андрэевіч (1894 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Аляксей (1875 г.)
ДАЎГУЧЫЦ Ніна Пятроўна (1937 г.)
КАРАЛЕНЯ Пелагея (1886 г.)
РАЙЗЕКСОН Хаім (1909 г.)
САЗОННІК Павел (1923 г.)
САЛАВЕЙ Барыс (1925 г.)
ЦЭРЛІН Рахіль Шмеркавіч (1923 г.)
ЦЭРЛІН Лейба Шмеркавіч (1925 г.)
ШАПАВАЛАЎ Васіль (1918 г.)
ШЫЛА Фёдар Емяльянавіч (1907 г.)
ШЫЛА Алена (1926 г.)
ШЫЛА Дзяніс Анісімавіч (1895 г.)
ШУМЧЭНЯ Іван Рыгоравіч (1915 г.)
ШУМЧЭНЯ Харціна (1894 г.)
ШУМЧЭНЯ Ігнат Васільевіч (1886 г.)

У другую ваенную зіму, у лютым 1942 г., пост партызанскай брыгады № 100 імя Кірава знаходзіўся непадалёку ад в. Касцяшы. Раптам вартавыя заўважылі на дарозе з в. Пласток ворагаў: у партызанскую зону накіроўваўся карны атрад. Трэба было тэрмінова паведаміць аб набліжэнні ворагаў у штаб. 3 данясеннем адправіўся ў в. Сінягоў жыхар Касцяшоў Ігнат Шумчэня. Але не паспеў выйсці з вёскі, яе абкружылі ворагі. Ігната Васільевіча схапілі і пасля доўгіх допытаў і катаванняў расстралялі...
У 1968 г. на магіле I.В.Шумчэні ўстаноўлены абеліск.


ВЕСКА КРЫВАЛЬ
КУНЦЭВІЧ Уладзімір Цімафеевіч (1912 г.)
КУНЦЭВІЧ Цімафей Іванавіч (1864 г.)
КУНЦЭВІЧ Піліп Іванавіч (1856 г.)

ВЁСКА ПЕКЛІЧЫ
БАЦЮК Мікалай Максімавіч (1925 г.)
КЛІМОВІЧ Ефрасіння (1889 г.)
ЛЫШЧЭНЯ Анісся (1884 г.)
МУРАВЕЙКА Трафім Рыгоравіч (1894 г.)
МУРАВЕЙКА Уладзімір Трафімавіч (1923 г.)
ЧУГАН Андрэй Пракопавіч (1904 г.)

ВЕСКА ПЛАСТОК
ГАЛЬЧЭНЯ Міхаіл Іванавіч (1930 г.)
ГАЛЬЧЭНЯ Павел Маркавіч (1884 г.)
ГАЛЬЧЭНЯ Ульяна (1885 г.)
ЖАЎРЫД Аляксандр Гаўрылавіч (1880 г.)
ЖАЎРЫД Кацярына (1917 г.)
ЖАЎРЫД Алесь Іванавіч (1920 г.)
КУР ДА Сцяпан Пятровіч (1895 г.)
КУР ДА Пётр Паўлавіч (1867 г.)
КУРДА Хадосся Пятроўна (1907 г.)
КУРДА Цімафей Пятровіч (1903 г.)
КУРДА Алесь Кузьміч (1914 г.)
КУРДА Алена Данілаўна (1912 г.)
КУРДА Таццяна Міхайлаўна (1881 г.)
КУРДА Мікалай Кузьміч (1908 г.)
КУРДА Іван Пятровіч (1900 г.)
КУРДА Соф'я (1905 г.)
КУРДА Таццяна Аляксандраўна (1935 г.)
ЛАХАНСКАЯ Ганна (1881 г.)
ЛОБАЧ Емяльян (1888 г.)
ЛОБАЧ Ева Емяльянаўна (1922 г.)
МОНЦІК Алена (1900 г.)
МОНШК Паша (1930 г.)
МУРАВЕЙКА Аляксандр Яфімавіч (1887 г.)
МУРАВЕЙКА Ніна Мікалаеўна (1923 г.)
МУРАВЕЙКА Пар аска (1875 г.)
РУБЧЭНЯ Максім (1896 г.)
РУБЧЭНЯ Рыгор (1867 г.)
РУБЧЭНЯ Надзея Максімаўна (1923 г.)
РЫМАШЭЎСКАЯ Аляксандра (1925 г.)
РЫМАШЭЎСКІ Сямён (1898 г.)
РЫМАШЭЎСКІ Уладзімір Сямёнавіч (1922 г.)
САБАЛЕЎСКАЯ Юстыня (1895 г.)
СУШЧЭНЯ Сцяпан Мікалаевіч (1896 г.)
СУШЧЭНЯ Антось Сцяпанавіч (1922 г.)
СУШЧЭНЯ Марыя Сцяпанаўна (1924 г.)
СУШЧЭНЯ Рыгор Антонавіч (1893 г.)
СУШЧЭНЯ Пяклуша (1893 г.)
СУШЧЭНЯ Аляксей Антонавіч (1894 г.)
СУШЧЭНЯ Валянціна Аляксееўна (1940 г.)
СУШЧЭНЯ Марыя Аляксееўна (1938 г.)
СУШЧЭНЯ Агапа Лявонаўна (1900 г.)
ЦВІРКО Вольга (1910 г.)

ВЁСКА ТРУБЯЦІНА
АКУЛІЧ Настасся
БАРЫСЕВІЧ Маргарыта (1860 г.)
ВЫСОЦКІ Антось (1860 г.)
ДЗМІТРЫЕЎ Майсей (1868 г.)
ДЗМІТРЫЕВА Прося (1868 г.)
НОВІК Патап (1880 г.)
НОВІК Алена (1895 г.)
СТАШЛЕВІЧ Юзік (1864 г.)
СТАНІЛЕВІЧ Адам (1870 г.)
СТАНІЛЕВІЧ Антось Адамавіч (1923 г.)
СЦЯХНОВІЧ Адам (1925 г.)
ХАЛЮТА Павел (1906 г.)
ЦІШКЕВІЧ Юзэфа (1895 г.)

ВЁСКА ЧАБУСЫ
БРАТЧЭНЯ Міхаіл (1924 г.)
ВЕРАМЕЙЧЫК Пётр Лук 'янавіч (1925 г.)
ЖЭЧКА Сцяпан Рыгоравіч (1911 г.)
КАСЬКО Арьша (1903 г.)
КРУГЛЕЙЯ Кузьма Мартынавіч (1876г.)
РАДКЕВІЧ Канстанцін (1911 г.)
РАШЧЭНЯ Параска (1875 г.)
РЫТВШСКІ Іван Антонавіч (1905 г.)
САНІТАРАВА Надзея (1938 г.)
ЦВІРКО Адам Сямёнавіч (1868 г.)
ЦЕЦЯРУК Ганна (1925 г.)
ЦЕЦЯРУК Кацярына (1914 г.)
ЦЕЦЯРУК Цімафей Мікалаевіч (1917 г.)
ЧУГАН Рыгор (1880 г.)
ЧУГАН Ева Рыгораўна (1931 г.)
ЧУГАН Адам Рыгоравіч (1925 г.)


 

ВЁСКА КАМУНА

Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 210 двароў, пражывала 690 чалавек. У ліпені 1941 г. нямецка-фашысцкія захопнікі амаль поўнасцю спалілі вёску.

БАРТКЕВІЧ Аляксандр (1912 г.)
БАРТКЕВГЧ Сямён (1915 г.)
ДАЙНЯК Зіновій Цімафеевіч (1911 г.)
МІХАЛЕНЯ Ульяна Аляксееўна (1880 г.)
ЧЭРКАС Сямён Паўлавіч (1876 г.)

ВЁСКА КУЗЬМІЧЫ
БАКАН Фёдар (1860 г.)
ГАЛКА Дзмітрый (1905 г.)
ГАЛКА Антаніна (1910 г.)
ГАЛКА Матруна (1912 г.)
КАТОВІЧ Навум Рыгоравіч (1902 г.)
КРЫВАЛЬЦЭВІЧ Прося (1907 г.)
КРЫВАЛЬЦЭВІЧ Мікалай Сямёнавіч (1939 г.)
КРЬІВАЛЬЦЭВІЧ Марыя Сямёнаўна (1941 г )
ЛУЧЫНОВІЧ Аксюта (1860 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Сіла (1860 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Марк (1872 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Герасім Раманавіч (1903 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Рыгор Васільевіч (1907 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Таццяна Іванаўна (1897 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Сцяпан (1860 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Надзея Маркаўна (1918 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Наталля Іванаўна (1909 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Марыя Сцяпанаўна (1925 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Вольга (1921 г.)
ЛУЧЫНОВІЧ Дзям'ян (1918 г.)
МІХАЛЕНЯ Міхаіл Антонавіч (1927 г.)
МІХАЛЕНЯ Фёдар Уласавіч (1877 г.)
МІХАЛЕНЯ Сава Давыдавіч (1875 г.)
НАГОРНАЯ Лідзія Кузьмінічна (1938 г.)
НАГОРНАЯ Марыя (1861 г.)
НАГОРНАЯ Аўдоцця (1893 г.)
НАГОРНЫ Міхаіл Міхайлавіч (1938 г.)
НАГОРНАЯ Фёкла Ануфрыеўна (1901 г.)
НАГОРНЫ Уладзімір Трафімавіч (1930 г.)
НАГОРНАЯ Агрыліна Майсееўна (1913 г.)
НАГОРНАЯ Алена Міхайлаўна (1925 г.)
НАГОРНАЯ Марыя (1893 г.)
РАГАЛЕВІЧ Міхаіл Дзмітрыевіч (1926 г.)
РАГАЛЕВІЧ Уладзімір (1915 г.)
ЦАРЫКОВІЧ Сямён Фёдаравіч (1874 г.)
ЦАРЫКОВІЧ Ганна (1895 г.)
ЦАРЫКОВІЧ Міхед Аляксандравіч (1924 г.)
ЧЭРКАС Таццяна Мікалаеўна (1938 г.)
ШАПЕЛЬ Ганна (1886 г.)
ШАПЕЛЬ Якаў (1887 г.)
ШАПЕЛЬ Пётр Васільевіч (1909 г.)
ШАПЕЛЬ Матруна (1909 г.)

ВЕСКА КУЦЕНКА
РАМАНОВІЧ Алена (1898 г.)

ВЕСКА НЕЖЫН
АХРАМЕЙКА Якім Маркавіч (1884 г.)
АХРАМОВІЧ Пётр Іванавіч (1905 г.)
БЕРАЗУН Адарка (1880 г.)
БЕРАЗУН Алена Васільеўна (1903 г.)
КОНАНАЎ Гаўрыла (1884 г.)
КУРЧЫЧ Іосіф (1894 г.)
КУРЧЫЧ Мікалай Іосіфавіч (1922 г.)
НАСАНОВІЧ Іван Нічыпаравіч (1914 г.)
НАСАНОВІЧ Ева Аляксандраўна (1925 г.)
НАСАНОВІЧ Сцяпан (1889 г.)
СУЛІМ Арына Канстанцінаўна (1925 г.)
СУЛІМ Фёдар Якаўлевіч (1922 г.)
СЯРЧЭНЯ Алесь Васільевіч (1910 г.)
ЧАРНУШЭВІЧ Аляксандр (1885 г.)
ШАЎЦОЎ Фёдар Дзянісавіч (1917 г.)
ШАЎЦОЎ Іван (1897 г.)
ШАЎЦОЎ Рыгор Андрэевіч (1869 г.)

Івану Насановічу ў пачатку вайны было толькі семнаццаць. Строіў планы на жыццё, хацеў быць трактарыстам. Вайна парушыла ўсё... Але юнак знайшоў свае месца ў барацьбе з лютым ворагам. Старэйшы брат Івана Адам пайшоў у партызанскі атрад. Дома ў іх быў радыёпрыёмнік, Іван рэгулярна слухаў яго, запісваў навіны і распаўсюджваў іх. Цёмнымі начамі да яго прыходзілі людзі з лесу. Потым стала вядома, што Іван быў не адзін. Ён сябраваў і рабіў адну патрыятычную справу з Феняй Конанавай, Іванам Беразуном. Іх падазроная дзейнасць не прайшла міма ўвагі здрадніка, які данёс, што брат Івана — партызан, ды і сам ён, відаць, звязаны з «бандытамі». Івана Насановіча схапілі. Ні здзекі, ні катаванні не змаглі прымусіць патрыёта выдаць таварышаў. Яго вывелі на расстрэл, прымусілі капаць сабе яму. Выкарыстаўшы зручны момант, Іван рыдлёўкай рассек галаву гітлераўцу. Фашысты прастрэлілі юнаку рукі, ногі і жывым закапалі ў зямлю...
Іван Насановіч загінуў мужна, як герой, пражыўшы кароткае, але яркае, нібы факел, жыццё.

А. I. Лапцік

 

 


  
АНДРУХОВІЧ Якаў Паўлавіч (1894 г.) 
ГАРДЗІЕНЯ Апанас Верамеевіч (1889 г.)
ГІДРАНОВІЧ Аляксандр (1907 г.)
КОЎШАР Іван Сцяпанавіч (1909 г.)
МАФІЕНЯ Дзям'ян Антонавіч (1896 г.)
МАФІЕНЯ Міхаіл Антонавіч (1902 г.)
МАФІЕНЯ Фядот Антонавіч (1904 г.)
НІЗКАЯ Ганна (1904 г.)
РЭМЕЗ Аляксандр Сямёнавіч (1907 г.)
СУХАН Максім Аляксандравіч з жонкай Алай Мікалаеўнай, дзецьмі Людмілай і Анатолем

 

М. А. Сухан з жонкай Алай Мікалаеўнай і дачкой Люсяй 

Анатоль Сухан

 




ШАПЛЫКА Васіль Рыгоравіч (1909 г.)
ШКАТУЛА Міхоня (1904 г.)

 


 

ВЕСКА АСАВЕЦ
КУРАШ Таццяна (1923 г.)

ВЁСКА ЖОРАЎКА
ПЫЖ Мацвей (1864 г.)

ВЕСКА ЛІСЦЕНКА
ПУХТА Адам Пятровіч

ВЕСКА ПЕСЧАНЕЦ
У красавіку 1944 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі поўнасцю спалілі вёску.
ДЗЯШКОВІЧ Іван (1909 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Піліп (1899 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Ванда (1928 г.)
ЭШМАНТОВІЧ Сцяпан (1904 г.)

ВЕСКА СЛАБОДКА
КАЛЯДКА Кузьма (1877 г.)
КОМЛІК Сцяпан (1912 г.)
НЯХАЙЧЫК Гэля (1908 г.)

ВЁСКА СЯЛЕЦ
СІКОРСКАЯ Антаніна Міхайлаўна (1911 г.)
СІКОРСКАЯ Ева Андрэеўна (1889 г.)

ВЕСКА ТУРОК
БАРАНОЎСКАЯ Аляксандра (1936 г.)
БЕРАЗОЎСКАЯ Юстыня (1880 г.)
ГЛЯЦЭВІЧ Фёдар Лаўрэнцьевіч (1880 г.)
ГЛЯЦЭВІЧ Аркадзь Фёдаравіч (1924 г.)
ЗАХАРЫК Сямён Мікалаевіч (1868 г.)
КОЎГАН Іван Захаравіч (1878 г.)
ЛЫСАК Аўдоцця Канстанцінаўна (1908 г.)
ЛЫСАК Анатоль Мікалаевіч (1940 г.)
ЛЫСАК Іван Мікалаевіч (1942 г.)
СІКОРСКАЯ Антоля (1918 г.)
СОЙКА Ганна Фядосаўна (1906 г.)
ШАЛАЙ Фядора Ніканораўна (1919 г.)

ВЕСКА НОВЫЯ ЮРКОВІЧЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 50 двароў, пражывала 170 чалавек. У маі 1944 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі поўнасцю спалілі вёску.
АДЗЯРЫХА Яўстрат (1886 г.)
АДЗЯРЫХА Сцяпан (1886 г.)
АДЗЯРЫХА Паша (1880 г.)
АШУЙКА Васіль (1886 г.)
БАРТОШ Якаў (1880 г.)
БАРТОШ Сямён (1890 г.)
БАРТОШ Крысціна (1895 г.)
БАРЫСЕВІЧ Герасім (1886 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Надзея (1901 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Ганна (1932 г.)
ВІШНЕЎСКІ Уладзімір (1934 г.)
ВІШНЕЎСКІ Мікалай (1938 г.)
ГАЛАГУЦКАЯ Таццяна (1886 г.)
ГРЫШКОЎ Андрэй (1901 г.)
КЕДЫШ Змітрок (1886 г.)
КЕДЫШ Фядосся (1912 г.)
РАДКЕВІЧ Андрэй (1880 г.)
РАДКЕВІЧ Алена (1886 г.)
РУБЧЭНЯ Настасся (1886 г.)
ЦЫБУЛЬКА Навум 1886 г.)
ЦЫБУЛЬКА Ганна (1880 г.)

ВЁСКА СТАРЫЯ ЮРКОВІЧЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічваўся 41 двор, пражывала 246 чалавек. У маі 1944 г. у час карнай экспедыцыі нямецка-фашысцкія захопнікі поўнасцю спалілі вёску.
АБЧЫНЕЦ Аркадзь Данілавіч (1924 г.)
АБЧЫНЕЦ Пелагея Афанасьеўна (1894 г.)
КРУГЛЕНЯ Арына (1874 г.)
КРУГЛЕНЯ Ганна (1884 г.)
КУЛЕШ Ксенія Антонаўна (1879 г.)
КУЛЕШ Ілья Антонавіч (1901 г.)
ПУХТА Пётр Карнеевіч (1850 г.)
СЕМЯНЕНЯ Кузьма Паўлавіч (1901 г.)
ХАМІЦКАЯ Валянціна Людвікаўна (1929 г.)
ЧЭКАН Рыгор Аляксандравіч (1874 г.)
ЧЭКАН Кузьма Мацвеевіч (1900 г.)

 


 

 
ВЁСКА ВЯЛІКІЯ ГАРАДЗЯЦІЧЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 176 двароў, пражывала 680 чалавек. У лютым 1943 г. у час карнай экспедыцыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску — 175 двароў. У той дзень загінула 13 чалавек.
АХРАМЕЙКА Пелагея (1885 г.)
АХРАМЕЙКА Фёдар (1927 г.)
БЕРШКЕВІЧ Адам (1923 г.)
БЕРНІКЕВІЧ Кацярына (1899 г.)
БЕРНІКЕВІЧ Пётр (1916 г.)
ГЕРЦМАНОВІЧ Пелагея (1897 г.)
ГЕРЦМАНОВІЧ Алшыпа (1920 г.)
ГЕРЦМАНОВІЧ Марыя Іосіфаўна (1928 г.)
ГЕРЦМАНОВІЧ Вольга Іосіфаўна (1932 г.)
ДУДЗІК Марыя (1877 г.)
МІГУН Аляксандра (1897 г.)
МІГУН Мікалай (1899 г.)
МІГУН Любоў Фядосаўна (1924 г.)
МІГУН Уладзімір Фядосавіч (1925 г.)
МІГУН Сямён (1891 г.)
НОВІК Макрына (1894 г.)
ПАЛЕЙЧЫК Алена Ісакаўна (1930 г.)
ПАЛЕЙЧЫК Іван Ісакавіч (1932 г.)
ПАЛЕЙЧЫК Алем Ісакавіч (1934 г.)
ПРАНЕВІЧ Фёдар (1902 г.)
ПРАНЕВІЧ Хадосся (1897 г.)
ПРАНЕВІЧ Аляксандр Сямёнавіч (1937 г.)
ПРАНЕВІЧ Анатоль Сямёнавіч (1934 г.)
СЕМЯНОВІЧ Арсеній (1923 г.)
СЛІВЕЦ Аляксандр (1899 г.)
СЛІВЕЦ Пелагея Самуілаўна (1912 г.)
СЛІВЕЦ Ганя Іванаўна (1930 г.)
СЛІВЕЦ Мікалай Іванавіч (1930 г.)
СЛІВЕЦ Іван Іванавіч (1936 г.)
СЛІВЕЦ Пётр Васільевіч (1927 г.)
СЛУПСКІ Жарэн (1926 г.)
ТРУБЧЫК Ефрасіння (1874 г.)

ВЁСКА КАЛІНАЎКА
ВІШНЕЎСКІ Віктар Іванавіч (1888 г.)
ВЯРЭНІК Каленік (1889 г)
ВЯРЭНІК Сафрон (1903 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Васіль (1911 г.)
КІПЕЦЬ Сафрон (1909 г.)
КЛІШЭВІЧ Надзея (1922 г.)
ЛАГУН Аўронія (1867 г.)
РОДЗШ Іван (1920 г.)
СЯРКО Соф'я (1906 г.)
ТРУБЧЫК Алесь Пятровіч (1925 г.)
ТРУБЧЫК Арына (1911 г.)
ТРУБЧЫК Ганна (1890 г.)
ТРУБЧЫК Малання (1880 г.)

ВЁСКА МАЛЫЯ ГАРАДЗЯЦІЧЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 152 двары, пражывала 607 чалавек. У лютым 1943 г. у час карнай экспедыцыі нямецка-фашысцкія захопнікі поўнасцю спалілі вёску.
ВАЛЬСАМАКА Мікалай Іванавіч (1879 г.)
ВАЛЬСАМАКА Любоў Піліпаўна (1866 г.)
ВІШНЕЎСКІ Карп Іванавіч (1878 г.)
ВШІНЕЎСКАЯ Ульяна Яфімаўна (1879 г.)
ВІШНЕЎСКІ Міхаіл Іванавіч (1941 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Алена Іванаўна (1931 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Матруна Піліпаўна (1899 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Ксенія Пятроўна (1877 г.)
ВІШНЕЎСКІ Іван Купрыянавіч (1922 г.)
ВІШНЕЎСКІ Максім Сямёнавіч (1877 г.)
ВІШНЕЎСКАЯ Еўдакія Герасімаўна (1886 г.)
ВЯРБІЦКАЯ Зоя Мікалаеўна (1914 г.)
ВЯРБІЦКІ Павел Сігізмундавіч (1940 г.)
ВЯРБІЦКАЯ Марыя Іосіфаўна (1877 г.)
ДЗЯЧКО Пётр Несцеравіч (1877 г.)
НАСАНОВІЧ Марыя Сямёнаўна (1932 г.)
НАСАНОВІЧ Сямён Сямёнавіч (1940 г.)
СЛІВЕЦ Гаўрыла Сцяпанавіч (1888 г.)
СЛІВЕЦ Іван Максімавіч (1920 г.)
ТРУБЧЫК Еўдакія Канстанцінаўна (1883 г.)
ТРУБЧЫК Наталля Міхайлаўна (1908 г.)
ТРУБЧЫК Ніна Уладзіміраўна (1939 г.)
ТРУБЧЫК Аркадзь Уладзіміравіч (1942 г.)
ЦІШКО Ганна Мацвееўна (1900 г.)
ЦІШКО Вольга Сяргееўна (1923 г.)
ЦІШКО Матруна Дарафееўна (1899 г.)
ЦІШКО Яўген Аляксандравіч (1938 г.)
ШЫКОЎСКІ Іван Пятровіч (1896 г.)
ШЫКОЎСКАЯ Ефрасіння Андрэеўна (1886 г.)
ШЫКОЎСКАЯ Волыа Іванаўна (1923 г.)
ШЭЎЧЫК Макрына Андрэеўна (1915 г.)
ШЭЎЧЫК Марыя Кірылаўна (1935 г.)
ЯРОШЫК Фама Тарасавіч (1874 г.)

 


 
ВЕСКА ДУБРОВА
ЗАБРОЦКІ Іван Сямёнавіч (1887 г.)
СТАТКЕВІЧ Серафіма (1924 г.)
ХАЦЯНОЎСКІ Аляксандр (1915 г.)

ВЁСКА ЗАКАЛЬНОЕ
БАРАНОЎСКІ Ананас (1904 г.)
ВАРАБЕЙ Уладзімір Пракопавіч (1926 г.)
ЗУБАРЭВІЧ Аксіння Міхайлаўна (1918 г.)
ЛАСЕВІЧ Арцём Барысавіч (1905 г.)
ЛУК Сяргей Васільевіч (1898 г.)
НАУМОВІЧ Мікалай Тарасавіч (1907 г.)
ПАЛЯК Хаім Гіршавіч (1876 г.)
ПАЛЯК Хася Мойшаўна (1894 г.)
ПАЛЯК Гірш Хаімавіч (1925 г.)
ПАЛЯК Гель Хаімавіч (1927 г.)
ПАЛЯК Якаў Хаімавіч (1930 г.)
ПАЛЯК Пая Хаімаўна (1936 г.)
ЦЯБУС Сяргей Паўлавіч (1926 г.)
ЦЯБУС Міхаіл Паўлавіч (1924 г.)

ВЕСКА ЗАСМУЖЖА
БАРАНОЎСКАЯ Алена Іосіфаўна (1915 г.)
ДОЛІЧ Мікалай Пракопавіч (1925 г.)
ЖУК Наталля Несцераўна (1912 г.)
ЛАБКО Алена Кірылаўна (1910 г.)
ЛЯПКО Лідзія Сцяпанаўна (1915 г.)
ЛЯПКО Моля Яфрэмаўна (1924 г.)
ЛАЗОЎСКІ Андрэй Сілавіч (1904 г.)
ЛЯСКОЎСКІ Іван Андрэевіч (1923 г.)
МІХНЕВІЧ Міхаіл Мікалаевіч (1923 г.)
НІКІЦІН Аркадзь Іванавіч (1922 г.)


ВЕСКА РАЧЭНЬ
КАПКО Фёдар Міхайлавіч (1870 г.)
КАПКО Еўка Еўкавіч (1873 г.)
КОМАР Таццяна Кандратаўна (1920 г.)
КОМАР Марыя Кандратаўна (1922 г.)
КУРДА Міхаіл Фёдаравіч

 


 

ВЁСКА АЗЯРНОЕ
АЛЕЙНІК Васіль (1874 г.)
АЛЕЙНІК Варвара (1876 г.)
БРАТЧЭНЯ Дзяніс Ільіч (1889 г.)
БРАТЧЭНЯ Сцяпан Ільіч (1872 г.)
КРУГЛЕНЯ Марыя (1872 г.)
ЯРМАК Сцепаніда (1889 г.)

ВЁСКА АРЛЁВА
ГАЛАЙ Мікалай Іванавіч (1905 г.)
ГАЛАЙ Антон Сцяпанавіч (1899 г.)
ДЗІКУН Васіль Антонавіч (1923 г.)
ДЗІКУН Сямён Сцяпанавіч (1910 г.)
ДРАГУН Сава (1920 г.)
ХІНІЧ Абрам (1859 г.)
ХІНІЧ Давыд Абрамавіч (1905 г.)

ВЁСКА ВЕРАЧАГОШЧ
Да Вялікай Айчыннай вайны ў вёсцы налічвалася 40 двароў, пражывала 210 чалавек. У чэрвені 1942 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску —37 двароў, забілі 5 чалавек.
БАХДАН Сямён (1893 г.)
ВЕЧАР Іван Мікалаевіч (1902 г.)
ВЯРЫНСКАЯ Геля (1888 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Іван Мікалаевіч (1938 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Павел Мікітавіч (1926 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Віктар Канстанцінавіч (1941 г.)
КАЗАКЕВІЧ Ніна Платонаўна (1926 г.)
ТАРАХОВІЧ Флор (1884 г.)
ТАРАХОВІЧ Марыя (1886 г.)
ТАРАХОВІЧ Эмілія Фларыянаўна (1902 г.)

ВЁСКА ПАЛІЧНАЕ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 38 двароў, пражывала 158 чалавек. У ліпені 1942 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску —34 двары.
ГРАБЕНЯ Ганна Іосіфаўна

ВЁСКА РЭДКАВІЧЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 150 двароў, пражывала 650 чалавек. У жніўні 1942 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску—142 двары, забілі 22 чалавекі.
АЛЬХОВІК Павел Сяргеевіч (1889 г.)
БАРЫСЕВІЧ Уладзімір Іванавіч (1926 г.)
БЕРАЗОЎСКІ Міхаіл (1874 г.)
ГУРЫНОВІЧ Пелагея (1892 г.)
КРУГЛЕНЯ Марыя (1863 г.)
ЛАЗОЎСКІ Іван (1853 г.)
НІЗКАЯ Ірына (1901 г.)
НІЗКІ Мікалай Кузьміч (1926 г.)
ПІЛЬКЕВІЧ Серафіма (1915 г.)
ПІЛЬКЕВІЧ Параска Мартынаўна (1907 г.)
ПЯКЕЛЬНІК Яфім (1880 г.)
ПЯКЕЛЬШК Ганна (1880 г.)
СЕМЯНЕНЯ Максім Паўлавіч (1900 г.)
СЕМЯНЕНЯ Юлія Фёдараўна (1910 г.)
СУХАН Фёдар Мікалаевіч (1891 г.)
СУХАН Пётр Мікалаевіч (1910 г.)
СУХАН Аляксандр Пятровіч (1923 г.)
ШУЛЯКОЎСКАЯ Варвара (1907 г.)
ШУЛЯКОЎСКАЯ Вера Сцяпанаўна (1911 г.)
ШУЛЯКОЎСКАЯ Вольга Цярэнцьеўна (1922 г.)
ЯРМАК Таццяна Яфімаўна (1914 г.)
ЯРМАК Пелагея (1910 г.)

ВЁСКА САРАЧЫ
ГРЫШЧЭНЯ Фядот Якаўлевіч (1905 г.)
ШАПЛЫКА Сцяпан Нічыпаравіч (1901 г.)

ВЁСКА ЧАЧЭНСК
АБЧЫНЕЦ Ілья Піліпавіч (1925 г.)
БЕРАЗОЎСКІ Фама (1870 г.)
ВЕЧАР Аркадзь Мікалаевіч (1918 г.)
ЛАГОША Цярэнцій Рыгоравіч (1888 г.)
МАРДЗВІЛКА Аляксандра Дзянісаўна (1918 г.)
НЕКРАШЭВІЧ Аляксандра (1910 г.)
НЕКРАШЭВІЧ Іван Васільевіч
ЧУГАН Кацярына Міронаўна (1910 г.)
СЕМЯНЕНЯ Мікалай Мацвеевіч (1917 г.)
ШУБА Ясь (1872 г.)

ВЁСКА ШЫПІЛАВІЧЫ
АШУЙКА Андрэй Філімонавіч (1901 г.)
АШУЙКА Уладзімір Лаўрэнцьевіч (1924 г.)
МІХАЛЕНЯ Марыя Мікалаеўна (1914 г.)
СЕМЯНЕНЯ Піліп Цярэнцьевіч (1884 г.)

 


 

ВЁСКА БАЯНІЧЫ
ВЫСОЦКАЯ Фаіна Іванаўна (1919 г.)
ДАЙНЯК Міхаіл Пятровіч (1908 г.)
ДАЙНЯК Антось Пятровіч (1900 г.)
ЖУР Павел Аляксеевіч (1894 г.)
КАНДРАЦЕНЯ Герман Сямёнавіч (1903 г.)
КАНДРАЦЕНЯ Алена Іванаўна (1920 г.)
ЛІЎШЫЦ Араль Айзікавіч (1939 г.)
ЛІЎШЫЦ 3. А.
ЛІЎШЫЦ I.
ЛІЎШЫЦ Р. А.
ЛІЎШЫЦ Л.
ЛІЎШЫЦ 3. Л.
ЛІЎШЫЦ Л. Л.
СЯМЕНЧЫК Марыя Антонаўна (1920 г.)
СІМЧЫК Парфен (1870 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Фама Кандратавіч (1902 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Уладзімір Савіч (1902 г.)
ЯНОВІЧ Станіслаў Іосіфавіч (1919 г.)

ВЁСКА ЖАЛЫ
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 30 двароў, пражывала 130 чалавек. У красавіку 1944 г. у час карнай аперацыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску — 27 двароў, забілі 6 чалавек.
АХРЭМЧЫК Пракоп (1888 г.)
БЕДЗІК Васіль Аляксандравіч (1922 г.)
ВЯРЫГА Аляксандра (1904 г.)
ВЯРЫГА Алена Віктараўна (1914 г.)
ГАРДЗЕЕВА Параска (1900 г.) з дзецьмі 12, 7, 5 і 3 гадоў.
ГУТКОЎСКІ Гаўрыла (1882 г.)
ГУТКОЎСКІ Сцяпан (1910 г.)
ДАВЫДОЎСКАЯ Марыя (1909 г.)
ДАВЫДОЎСКАЯ Надзея (1938 г.)
ДАВЫДОЎСКАЯ Вольга (1941 г.)
ЗУЕЎ Сцяпан (1909 г.)
КУЗНЯЦОВА Ганна (1875 г.)
ЛАДЫШЭЎСКІ Ілья (1884 г.)
МАРЧАНКА Мікалай (1925 г.)
НІКОЛЬСКАЯ Марыя (1902 г.)
РАДМАН Ліда (1919 г.)
ЦАГЕЛЬНІК Сяргей (1922 г.)
ШУЛЯКОЎСКАЯ Адольфа (1865 г.)
ШУЛЯКОЎСКІ Андрэй Андрэевіч (1925 г.)

ВЁСКА ЖЫВУНЬ
ВЯРЫНСКАЯ Вольга Піліпаўна (1899 г.)
ГАРБУНОВІЧ Аляксандра (1874 г.)
ГУТКОЎСКІ Яўген (1918 г.)
ДАЙНЕКА Надзея Уладзіміраўна (1923 г.)
ЛЯЛЬКІН Фядот Максімавіч (1878 г.)
ЛЯЛЬКІНА Фёкла Андрэеўна (1879 г.)
ЛЯЛЬКІНА Вольга Міхайлаўна (1939 г.)
ЛЯШЧЭНЯ Аркадзь (1925 г.)
НАСАНОВІЧ Сцяпан Іванавіч (1920 г.)
ПІЛЬКЕВІЧ Кацярына (1863 г.)
ПІЛЬКЕВІЧ Яўгенія Віктараўна (1909 г.)
РАМАНАВА Люба (1944 г.)
СТАНКЕВІЧ Мікалай Яўгенавіч (1883 г.)
СТАНКЕВІЧ Надзея Іванаўна, расстраляна ў красавіку 1944 г.
СУЛІМ Іван Мікалаевіч (1930 г.)
СУЛІМ Надзея Іванаўна (1885 г.)
СУШЧЫНСКІ Васіль Васільевіч (1923 г.)
ТАРАСЕВІЧ Канстанцін (1910 г.)
УШЫНСКІ Іван Сцяпанавіч (1918 г.)

ВЁСКА ЗАГАЛЛЕ
У гады Вялікай Айчыннай вайны веска Загалле — цэнтр партызанскага руху ў Мінскай вобласці. Тут базіраваліся партызанскія атрады, дзейнічаў сельсавет, калгас, працавала школа. У красавіку 1944 г. у час карнай экспедыцыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску —71 двор, загінулі многія мірныя жыхары.
БАРАНОЎСКАЯ Вольга Віктараўна (1910 г.)
БЕДЗІК Адам (1867 г.)
БЕДЗІК Паша Сцяпанаўна (1908 г.)
БЕДЗІК Раіса Іванаўна (1938 г.)
БЫЧКОЎСКАЯ Вольга Рыгораўна (1922 г.)
ГЛАЗ Ганна (1914 г.)
ГЛАЗ Васіль Мікалаевіч (1938 г.)
ГЛАЗ Аляксандра (1867 г.)
ГЛАЗ Рыгор Пятровіч (1927 г.)
ДЗЯШКОВІЧ Вольга (1867 г.)
ЕШМАНТОВІЧ Фёдар Канстанцінавіч (1880 г.)
КАЛЕСНІК Ганна Пятроўна (1900 г.)
КАЛЕСШК Ганна Сымонаўна (1939 г.)
КАЛЕСНІКАЎ Уладзімір (1922 г.)
КОРЗУН Кандрат (1889 г.)
КОРЗУН Міхаіл Аляксандравіч (1903 г.)
КОРЗУН Аляксандр (1870 г.)
КОРЗУН Фядосся (1895 г.)
КУДЗШОЎСКАЯ Ганна (1860 г.)
КУДЗІНОЎСКІ Яўген Уладзіміравіч (1938 г.)
КУДЗІНОЎСКАЯ Галіна Уладзіміраўна (1939 г.)
КУДЗШОЎСКІ Анатоль Уладзіміравіч (1941 г.)
ЛУК'ЯНОВІЧ Аляксей Фёдаравіч (1849 г.)
ЛЯШЧЭНЯ Трафім (1885 г.)
МОХАРТ Васіль (1900 г.)
НАСАНОВІЧ Іван (1913 г )
ПАТАПЕНКА Мікалай (1904 г.)
ПЛЫШЭЎСКІ Мікалай Пятровіч (1920 г.)
ПЛЫШЭЎСКАЯ Вольга Васільеўна (1904 г.)
ПЛЫШЭЎСКАЯ Надзея (1943 г.)
РУДЗЬКО Марфа (1870 г.)
РУДЗЬКО Любоў Рыгораўна (1918 г.)
ТАРАСЕВІЧ Алесь (1890 г.)
ТАРАСЕВІЧ Антаніна Іосіфаўна (1927 г.)
ТРУБЧЫК Хаўроння (1861 г.)
ТУРЦЭВІЧ Настасся (1880 г.)
УМІНСКІ Уладзімір (1922 г.)
ШМІГЕЛЬСКАЯ Марыя Піліпаўна (1912 г.)
Пяць ваеннапалонных.

ВЁСКА СТАРАСЕК
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 90 двароў, пражывала 380 чалавек. У сакавіку 1944 г. у час карнай экспедыцыі нямецка-фашысцкія захопнікі спалілі амаль усю вёску — 82 двары, забілі 30 чалавек.
АСКЕРКА Параска (1913 г.)
АСКЕРКА Алена Аляксандраўна (1938 г.)
АХРЭМЧЫК Пракоп (1905 г.)
БАРАНОЎСКІ Васіль Сямёнавіч (1922 г.)
БАНДАРЭНКА Уладзімір (1913 г.)
БАНДАРЭНКА Настасся Іосіфаўна (1913 г.)
БАНДАРЭНКА Лідзія Уладзіміраўна (1941 г.)
БАНДАРЭНКА Міхаіл Уладзіміравіч (1943 г.)
БАНДАРЭНКА Марыя Уладзіміраўна (1939 г.)
БАНДАРЭНКА Тамара Уладзіміраўна (1935 г.)
БАНДАРЭНКА (1860 г.)
БАРЫСЕВІЧ Адам Іванавіч (1884 г.)
БУЗАК Фёдар (1885 г.)
ВАЛЕХА Надзея (1892 г.)
ГОЛУБ Алена Васільеўна (1943 г.)
ДАЙНЕКА Юстыня (1869 г.)
ЗВЕЗДАЧКІНА Пелагея (1866 г.)
КУЛАК Васіль (1920 г.)
МІХНЕВІЧ Сцяпан (1863 г.)
МОХАРТ Марыя Іосіфаўна (1917 г.)
ПЛЫШЭЎСКІ Мікалай Фёдаравіч (1861 г.)
ПЛЫШЭЎСКАЯ Ганна Фадзееўна (1863 г.)
ПЛЫШЭЎСКАЯ Юстьшя Сцяпанаўна (1868 г.)
СВІНКО Адам Казіміравіч (1920 г.)
СІНЦКАЯ Ганна Іванаўна (1933 г.)
СІНІЦКІ Іван Канстанцінавіч (1923 г.)
СЛІВЕЦ Арэфій Данілавіч (1903 г.)
СЛУЧКО Іцка (1888 г.)
СТАТКЕВІЧ Платон Сцяпанавіч (1900 г.)
СТРАЛЕЦ Арон Ісакавіч (1920 г.)
СУЛІМ Анастасія Маркаўна (1860 г.)
СУЛІМ Ева Севасцьянаўна (1886 г.)
СЫЦЬКА Бенядзікт Парфіравіч (1879 г.)
ЧЫРКОЎСКАЯ Вольга (1860 г.)
ЧЫРКОЎСКІ Мікалай Мікалаевіч (1921 г.)
ЭПШТЭЙН Вульф Мойшавіч (1894 г.)

 


  
ВЁСКА ВЕЖАНКА
НЕКРАШЭВІЧ Іосіф Васільевіч (1900 г.)
СЯЎКОВІЧ Аляксандр Паўлавіч (1900 г.)
ЧУРУН Максім Міхайлавіч (1889 г.)
ЧУРУН Малання (1881 г.)
ШУЛЯКОЎСКАЯ Серафіма Сцяпанаўна (1910 г.)
ЭПШТЭЙН Арон Гіршавіч (1888 г.)
ЭПШТЭЙН Сара Гіршаўна (1887 г.)
ЭПШТЭЙН Хаім Аронавіч (1920 г.)
ЭПШТЭЙН Янкель Аронавіч (1923 г.)
ЭПШТЭЙН Пейса Аронавіч (1929 г.)
ЭПШТЭЙН Гута Янкелевіч (1912 г.)

ВЁСКА ДУБНІКІ
АРЦІМЕНЯ Малання Фамінічна (1902 г.)
БЕЗБАРОДЗЬКА Антон (1870 г.)
ГРАБЧАК Алена Карнееўна (1907 г.)
ФІЛІПАВЕЦ Марыя (1910 г.)

ВЁСКА КАСЦЮКІ
БАРОДЗЬКА Максім Дзмітрыевіч (1909 г.)
ВЕРАМЕЙЧЫК Мікалай Паўлавіч (1905 г.)
ГАРБУЗ Марыя Сафронаўна (1903 г.)
ЗІНЕВІЧ Мікалай Адамавіч (1915 г.)
ЛЬВОВІЧ Барыс Янкелевіч (1907 г.)
МАЙСІЕНЯ Яўген Адамавіч (1924 г.)
РЫМАШЭЎСКІ Піліп Пятровіч (1904 г.)
СІЛІН Пётр Апанасавіч (1928 г.)
СОТНІКАВА Ганна Васільеўна (1905 г.)

ВЁСКА ПЕРАТОК
КАСЦЮКАВЕЦ Аляксандр Якаўлевіч (1900 г.)
КАСЦЮКАВЕЦ Анісім Якаўлевіч (1905 г.)
МАЦУДАВА Марыя Васільеўна (1912 г.)

ВЁСКА ТАЛЬ
АРЩМЕНЯ Васіль Рыгоравіч (1923 г.)
БОКШЫЦ Іван Фёдаравіч (1905 г.)
БОКШЬЩ Іван Цімафеевіч (1883 г.)
БРАПНЕЦ Нічыпар Пятровіч (1907 г.)
ВЯРОЎКА Хрысціна Паўлаўна (1908 г.)
ГІЛЬ Павел Пятровіч (1928 г.)
ГРЫШКЕВІЧ Мікалай Агеевіч (1904 г.)
ДАРАСІНЕЦ Сяргей Савіч (1899 г.)
ЖАЎРЫД Андрэй Паўлавіч (1893 г.)
ІЛЕВІЧ Елька Файвелеўна (1890 г.)
КАЛОДЗЬКА Кузьма Іванавіч (1907 г.)
КАНЫШКА Фёдар Маркавіч (1900 г.)

 


 
ВЁСКА НЕВАЛАЖ
ГАНЧАРЭВІЧ Станіслаў (1894 г.)
ДЗЯЖКОВІЧ Марыя Фёдараўна (1904 г.)
ДЗЯШСЕВІЧ Іван Іванавіч (1928 г.)
ЕРМАЛІЦКІ Сцяпан Міхайлавіч (1888 г.)
ЗАБРОЦКАЯ Агапа (1882 г.)
ЗАБРОЦКАЯ Ядвіга (1889 г )
ЗАБРОЦКІ Іван Антонавіч (1906 г.)
КАЗЛОУСКІ Мікалай Міхайлавіч (1925 г.)
КОРБУТ Аляксандр Іванавіч (1889 г.)
КОРБУТ Алена (1899 г.)
КОРБУТ Тэафіля (1892 г.)
КРУКОЎСКІ Сава Казіміравіч (1897 г.)
ЛІХАДЗІЕЎСКАЯ Юлія (1882 г.)
ЛІХАДЗІЕЎСКАЯ Марыя (1926 г.)
МУРАВЕЙКА Таццяна Ніканораўна (1902 г.)
НОВІК Піліп Логвінавіч (1889 г.)
ПРАХОЦКАЯ Агапа Сцяпанаўна (1878 г.)
ПЯТРОВІЧ Юсцін Сямёнавіч (1890 г.)
СІНЧЭНЯ Іван Мікалаевіч (1943 г.)
СТАНКЕВІЧ Марфа (1908 г.)
ТАРАСЕВІЧ Віктар Фёдаравіч (1924 г.)
ТРУХАН Майсей Андрэевіч (1884 г.)
ЮНЕЦ Язэп Пракопавіч (1903 г.)

ВЕСКА ЮШКАВІЧЫ
ГАЛОЎЧЫЦ Іван Андрэевіч (1905 г.)
ДАСТАНКА Іван Іванавіч (1924 г.)
ДРАЖДЗЯНЮК Іван Конанавіч (1892 г.)
ЦІМАФІЕВІЧ Алена Анісімаўна (1923 г.)

 


 

ВЁСКА АЗЛОМЛЬ
ЖАРАЯ Марыя Іванаўна (1874 г.)
ПЛЕШАВЕНЯ Прося (1898 г.)
ПЛЕШАВЕНЯ Аркадзь (1913 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Надзея Максімаўна (1887 г.)
ШЭШКА Лявон Данілавіч (1895 г.)

ВЁСКА ЗАЕЛЬНАЕ
КОЛІЧ Сымон Іванавіч (1910 г.)
КУНТЫШ Фёдар (1854 г.)
МУРАВЕЙКА Палікарп (1924 г.)
МУРАВЕЙКА Тарэся (1870 г.)
ТАРАХОВІЧ Волісь Антонавіч (1906 г.)
УЛАСАВЕЦ Аляксей (1870 г.)
УЛАСАВЕЦ Філімон (1888 г.)
УЛАСАВЕЦ Надзея Міхайлаўна (1928 г.)
УЛАСАВЕЦ Міхаіл Сямёнавіч (1909 г.)
ХАТЭНКА Зося Юстынаўна (1878 г.)
ХАТЭНКА Людміла Іванаўна (1926 г.)
ХАТЭНКА Валерый Іванавіч (1940 г.)

ВЁСКА НАЎГАЛЬНАЕ
БАРЫСЕВІЧ Стэфа (1904 г.)
БАРЫСЕВІЧ Анатоль (1928 г.)
БАРЫСЕВІЧ Валерый (1938 г.)

ВЁСКА ТРАЙЧАНЫ
АЛЯКСЕЕЎ Аляксей (1922 г.)
БЯЛАН Самсон Якаўлевіч (1870 г.)
БЯЛАН Аўдоцця Якаўлеўна (1920 г.)
БЯЛАН Алена Фёдараўна (1935 г.)
БЯЛАН Марыя Фёдараўна (1940 г.)
ВІШЧЭНЯ Міхаіл (1902 г.)
ІЛЬЧЫК Марк (1895 г.)
ІЛЬЧЫК Ганна (1896 г.)
ІЛЬЧЫК Мікалай Маркавіч (1925 г.)
ІЛЬЧЫК Цімох Паўлавіч (1903 г.)
ІЛЬЧЫК Віктар Маркавіч (1935 г.)
КІВАЙКА Прося (1890 г.)
КІВАЙКА Марыя Іванаўна (1922 г.)
КІВАЙКА Адам Іванавіч (1926 г.)
МАЧУЛЬСКІ Пётр Лявонавіч (1903 г.)
САМСОНЧЫК Мацвей (1892 г.)
СОЙКА Аўдоцця Іванаўна (1900 г.)
СОЙКА Дзмітрый (1905 г.)
СОЙКА Іван Пятровіч (1895 г.)
СОЙКА Міхаіл (1926 г.)
СОЙКА Рыгор Максімавіч (1900 г.)
СОЙКА Антоля (1890 г.)
СОЙКА Адам Трафімавіч (1922 г.)
СОЙКА Міхаіл Трафімавіч (1924 г.)
СОЙКА Павел Трафімавіч (1926 г.)
СОЙКА Цімафей Сяргеевіч (1896 г.)
СОЙКА Еўга Мітрафанаўна (1904 г.)
СОЙКА Мітрафан Данілавіч (1880 г.)
СОЙКА ДЗЯМ'ЯН Іванавіч (1919 г.)
УСІК Севасцьян Рыгоравіч (1908 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Марыя Антонаўна (1937 г.)
ШЧАРБАЧЭНЯ Васіль Ананьевіч (1922 г.)

Ішоў трывожны жнівень 1941 г. Праз Трайчаны часта праходзілі групы і адзіночныя байцы, што прабіваліся з акружэння. Сяргей Сойка з сынамі Пятром і Цімафеем глухімі ляснымі сцежкамі праводзілі іх праз варожыя рубяжы.
3 першых дзён вайны ў в. Трайчаны была створана падпольная група, якую ўзначаліў Цімафей Сойка. Патрыёты збіралі зброю, перапраўлялі жывёлу і хлеб за лінію фронту, узнімалі людзей на барацьбу. У групу ўвайшлі Пётр Мачульскі, Цімафей Ільчык, Міхаіл Сойка, Міхаіл Вішчэня і іншыя. Нядоўгае, але яркае жыццё пра жылі патрыёты. Мясцовы жыхар, былы кулак навёў на іх след гестапаўцаў. Падпольшчыкаў схапілі і ноччу 9 студзеня 1942 г. пасля жорсткіх допытаў расстралялі.
Фашысты ў той дзень уварваліся ў вёску, выгналі жыхароў на вуліцу.
— Расстраляем усіх, — пагражаў начальнік любанскай паліцыі Беразоўскі, — калі не скажаце, дзе партызаны.
Карнікі збівалі людзей прыкладамі, але ніхто не здрадзіў. Над сялянамі была ўчынена жудасная расправа. Адзін з карнікаў выштурхнуў з натоўпу маладую жанчыну, Марыю Ківайку. Абараняючы маці, за ёй выбеглі дзеці.
— Гэта твае шчанюкі? Скажаш цяпер, дзе хаваюцца партызаны? — I ўзняў аўтамат. Жанчына маўчала. Па чулася кароткая чарга, і пяцігадовая дзяўчынка, абліваючыся крывёю, упала каля маці.
— Бандыты! — кінулася да карніка маці. Другая чарга абарвала яе жыццё. Прастрэлены куляй, зваліўся малодшы сын...
На вачах у аднавяскоўцаў карнікі расстралялі Івана Сойку, Марыю Ільчык, Дзям'яна Сойку, Міхаіла Сойку. Загінулі таксама Антаніна Сойка і яе сын Адам, Рыгор Сойка, Севасцьян Усік...

А. А. Маціеўскі


ВЕСКА ЯМІНСК
Да Вялікай Айчыннай вайны налічвалася 342 двары, пражывала 1425 чалавек. У чэрвені 1942 г. нямецка-фашысцкія акупанты спалілі амаль усю вёску — 333 двары.
БЯЛАН Васіль (1870 г.)
БЯЛАН X. В. (1891 г.)
ДАДАКА Фядос Яўхімавіч (1906 г.)
ДАДАКА Максім Яўхімавіч (1908 г.)
ДАДАКА Аксіння Емяльянаўна (1886 г.)
ЖАРТУН Іван Емяльянавіч (1909 г.)
ЖАРТУН Іван Сцяпанавіч (1927 г.)
КАЛЩЭНЯ Тарас (1891 г.)
КАЛЩЭНЯ Павел (1920 г.)
ЛАНДЗЮК Марыя (1918 г.)
РАЛЮК Іван Мікалаевіч (1918 г.)
СУШЧЭНЯ Сцяпан (1894 г.)
ХАЦЯНОЎСКАЯ Ядвіга (1912 г.)

 


 

АЙЗЕНБЕРГ Айзік Іойлевіч (1898 г.) 
АЙЗЕНБЕРГ Абрам Айзікавіч (1932 г.)
АЙЗЕНСОН Этка Лейбаўна (1901 г.)
АЙЗЕНСОН Гіта Давыдаўна (1921 г.)
АЙЗЕНСОН Зіна Давыдаўна (1929 г.)
АКСЕЛЬБАНД Рувін Давыдавіч (1900 г.)
АКСЕЛЬБАНД Геня Ісакаўна (1902 г.)
АКСЕЛЬБАНД Ісак Давыдавіч (1926 г.)
АКСЕЛЬБАНД Давыд Давыдавіч (1929 г.)
АКСЕЛЬБАНД Янкель Давыдавіч (1934 г.)
АСОЎСКАЯ Слава Мордухаўна (1878 г.)
АСОЎСКІ Ізраіль Лейбавіч (1924 г.)
БАБІЦКІ Ісак Міравіч (1884 г.)
БАБЩКАЯ Хая Хаімаўна (1886 г.)
БАБІЦКІ Барыс Ісакавіч (1924 г.)
БАБІЦКІ Абрам Ісакавіч (1927 г.)
БАБЩКАЯ Тайба Ісакаўна (1931 г.)
БАБЩКАЯ Бейля Ісакаўна (1934 г.)
БАБІЦКІ Рыгор Міравіч (1882 г.)
БАБЩКАЯ Аля Барысаўна (1887 г.)
БАБЩКАЯ Тайба Рыгораўна (1922 г.)
БАБІЦКІ Хаім Рыгоравіч (1925 г.)
БЕЛЛЕР Саламон Лейбавіч (1889 г.)
БЕЛЛЕР Тайба Янкелеўна (1890 г.)
БЕЛЛЕР Лейба Саламонавіч (1927 г.)
БЕЛЛЕР Янкель Саламонавіч (1930 г.)
БЕЛЛЕР Барыс Саламонавіч (1934 г.)
БЕНДЗЕР Хая Міраўна (1907 г.)
БЕЦЭР Бенцыян Рафаілавіч (1891 г.)
БЕЦЭР Сіма Шаломаўна (1921 г.)
БЕЦЭР Рыва Бенцыянаўна (1921 г.)

 Брацкая магіла ахвяр фашызму ў г. Любань

БЕЦЭР Геня Бенцыянаўна (1923 г.)
БЕЦЭР Барыс Бенцыянавіч (1926 г.)
БЕЦЭР Фаня Бенцыянаўна (1929 г.)
БЕЦЭР Фелікс Бенцыянавіч (1938 г.)
БІСКІН Арон Барысавіч (1899 г.)
БІСКІНА Блюма Беніамінаўна (1900 г.)
БІСКІН Беніамін Аронавіч (1924 г.)
БІСКІНА Беся Аронаўна (1930 г.)
БІСКІНА Сара Аронаўна (1933 г.)
БІСКІН Барыс Аронавіч (1935 г.)
БІСКІНА Слава Абрамаўна (1895 г.)
БІСКІНА Сара Шаеўна (1924 г.)
БІСКІНА Хая Давыдаўна (1875 г.)
БІСКІН Гдаля Ізраілевіч (1884 г.)
БІСКІНА Сара Залманаўна (1888 г.)
БІСКІН Хаім Гдалевіч (1931 г.)
БІСКІНА Хая Гдалеўна (1934 г.)
БІСКІН Арон Гдалевіч (1936 г.)
БІСКІН Мір Гдалевіч (1938 г.)
БІСКІН Майсей Гдалевіч (1940 г.)
БЛЯХЕР Матля Барысаўна (1908 г.)
БЛЯХЕР Хаім Мендзелевіч (1927 г.)
БЛЯХЕР Ента Мендзелеўна (1930 г.)
БЛЯХЕР Муля Мендзелевіч (1933 г.)
БЛЯХЕР Валя Мендзелеўна (1937 г.)
БРУК Сымон Ізраілевіч (1875 г.)
БЯРКОВІЧ Хава Хаімаўна (1916 г.)
БЯРКОВІЧ Генрых Самуілавіч (1932 г.)
БЯРКОВІЧ Яўгенія Самуілаўна (1941г.)
ВЕЧАРЭБІНА Эта Абрамаўна (1918 г.)
ВЕЧАРЭБІНА Зоя Абрамаўна (1924 г.)
ВЕЧАРЭБШ Ізя Абрамавіч (1935 г.)
ВЕЧАРЭБШ Яша Абрамавіч (1939 г.)
ВІТКІН Валерый Лазаравіч (1939 г.)
ГАРАДЗЕЦКАЯ Шэйна Янкелеўна (1888 г.)
ГАРАЧЫКАВА Хая Шмуйлаўна (1874 г.)
ГАРАЧЫКАВА Фаня Герцаўна (1916 г.)
ГАРАЧЫКАВА Дыня Герцаўна (1914 г.)
ГАРАЧЫКАЎ Эля Мендзелевіч (1885 г.)
ГАРАЧЫКАВА Рахіль Міраўна (1897 г.)
ГАРАЧЫКАЎ Мендзель Эльевіч (1923 г.)
ГАРАЧЫКАЎ Лейзер Давыдавіч (1874 г.)
ГАРАЧЫКАВА Мера Абрамаўна (1878 г.)
ГАРАЧЫКАЎ Барыс Майсеевіч (1876 г )
ГЕЛЬДБЕРГ Мендзель (1887 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Беся Нохімаўна (1890 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Бейля Мендзелеўна (1917 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Сара Мендзелеўна (1920 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Люба Мендзелеўна (1922 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Муся Мендзелеўна (1924 г.)
ГЕЛЬДБЕРГ Давід Мендзелевіч (1915 г.)
ГОЛЬДБЕРГ Хаім Барысавіч (1905 г.)
ГОЛЬДБЕРГ Сара Хацкелеўна (1895 г.)
ГЕЛЬФАНД Ізраіль Борухавіч (1875 г.)
ГЕЛЬФАНД Рахіль Аронаўна (1876 г.)
ГЕЛЬФАНД Ліза Ізраілеўна (1914 г.)
ГЕЛЬФАНД Гірш Залманавіч (1935 г.)
ГЕЛЬФАНД Хаім Залманавіч (1939 г.)
ГЕНКІН Нафтоля Барысавіч (1896 г.)
ГЕНКІНА Рахіль Лейбаўна (1899 г.)
ГЕНКІНА Элька Нафтолеўна (1932 г.)
ГЕНКІНА Гіта Нафтолеўна (1935 г.)
ГЕНКІН Хаім Нафтолевіч (1938 г.)
ГЕНКІНА Соня Нафтолеўна (1940 г.)
ГЕРШМАН Алконя Янкелевіч (1889 г.)
ГЕРШМАН Фаня Хаімаўна (1898 г.)
ГЕРШМАН Хана Алконаўна (1937 г.)
ГІНЗБУРГ Ізраіль Зелікавіч (1884 г.)
ГІНЗБУРГ Нахама Мейлахаўна (1887 г.)
ГІНЗБУРГ Рафаіл Ізраілевіч (1923 г.)
ГІНЗБУРГ Мейлах Ізраілевіч (1925 г.)
ГЛУСКІН Схар'я Іосіфавіч (1886 г.)
ГЛУСКІНА Ліза Схар'еўна (1912 г.)
ГЛУСКІНА Рода Абрамаўна (1888 г.)
ГЛУСКІНА Беба Гдальеўна (1940 г.)
ГЛУСКІН Сендзер Гдальевіч (1941 г.)
ГЛУСКІН Юдзель Схар'евіч (1925 г.)
ГОЛЬДШТЭЙН Давід Хаімавіч (1904 г.)
ГОЛЬДШТЭЙН Сара Алтэраўна (1906 г.)
ГОЛЬДШТЭЙН Фіра Давыдаўна (1936 г.)
ГОЛЬДШТЭЙН Маня Давыдаўна (1939 г.)
ГРАЗОЎСКІ Гірш Вульфавіч (1862 г.)
ГРЫБЕЦ Нахама Рыва Хаімаўна (1905 г.)
ГРЫБЕЦ Роня Янкелеўна (1924 г.)
ГРЫБЕЦ Герл Янкелевіч (1927 г.)
ГРЫНБЕРГ Янкель Абрамавіч (1873 г.)
ГРЫНБЕРГ Цыля Шмеркаўна (1901 г.)
ГРЫНБЕРГ Валодзя Янкелевіч (1926 г.)
ГРЫНБЕРГ Мар'яна Янкелеўна (1927 г.)
ГРЫНБЕРГ Соня Янкелеўна (1929 г.)
ГРЫНБЕРГ Лазар Янкелевіч (1930 г.)
ГРЫНБЛАТ Абрам Барысавіч (1908 г.)
ГРЫНБЛАТ Рахіль Юдзелеўна (1909 г.)
ГРЫНБЛАТ Мордух Абрамавіч (1929 г.)
ГРЫНБЛАТ Ісаак Абрамавіч (1932 г.)
ГРЫНБЛАТ Хая Абрамаўна (1936 г.)
ГУРЭВІЧ Шмерка Гіршавіч (1875 г.)
ДУБОЎСКІ Янкель Барысавіч (1902 г.)
ДУБОЎСКАЯ Алта Рувінаўна (1904 г.)
ДУБОЎСКАЯ Ліза Янкелеўна (1927 г.)
ДУБОЎСКІ Рома Янкелевіч (1931 г.)
ДУБОЎСКАЯ Рая Янкелеўна (1938 г.)
ДУХОН Мера Хаімаўна (1912 г.)
ДУХОН Лейба Сіманавіч (1933 г.)
ДУХОН Бейсах Сіманавіч (1935 г.)
ДУХОН Нохім Янкелевіч (1902 г.)
ДУХОН Люба Іцкаўна (1905 г.)
ДУХОН Цалем Нохімавіч (1923 г.)
ДУХОН Давід Нохімавіч (1926 г.)
ДУХОН Муся Нохімаўна (1930 г.)
ЗЕВЕЛЕВА Фаня (1940 г.)
ЗУБАРЭЎСКАЯ Доба Гіршаўна (1906 г.)
ЗУБАРЭЎСКІ Зелік (1928 г.)
ЗУБАРЭЎСКАЯ Геня (1933 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Грэйнум Абрамавіч (1888 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Алта Іосіфаўна (1890 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Абрам Грэйнумавіч (1914 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Фаня Грэйнумаўна (1919 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Рыва Грэйнумаўна (1922 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Ізраіль Грэйнумавіч (1924 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Малка Грэйнумаўна (1926 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Зіня Янкелеўна (1939 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Сара Эльеўна (1912 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Мая Янкелеўна (1938 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Авраам Іосіфавіч (1901 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Бася Абрамаўна (1909 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Хася Іосіфаўна (1910 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Ліза Лазараўна (1931 г.)
КАВАЛЕРЧЫК Маня Лазараўна (1934 г.)
КАМІСАР Нахама Ісакаўна (1887 г.)
КАМІСАР Зіна Барысаўна (1920 г.)
КАМІСАР Соня Барысаўна (1930 г.)
КАМІСАР Цалік Барысавіч (1939 г.)
КАМІСАР Барыс Янкелевіч (1882 г.)
КАМІСАР Хая Барысаўна (1885 г.)
КАПЛАН Хаім-Ошэр Нохімавіч (1872 г.)
КАПЛАН Бейля Абрамаўна (1875 г.)
КАПЛАН Рася Хаімаўна (1924 г.)
КАПЛАН Герасім Маісеевіч (1938 г.)
КАПЛАН Віця Хаімаўна (1914 г.)
КАПЛАН Залман Гіршавіч (1910 г.)
КАПЛАН Галя Залманаўна (1937 г.)
КАПЛАН Ізраіль Хаімавіч (1898 г.)
КАПЛАН Бадана Барысаўна (1900 г.)
КАПЛАН Рася Хаімаўна (1924 г.)
КАПЛАН Любоў Хаімаўна (1927 г.)
КАПЛАН Муля Хаімаўна (1930 г.)
КАПЛАН Герасім Хаімавіч (1934 г.)
КАПЛАН Фрума Хаімаўна (1880 г.)
КАПЛАН Зіна Нохімаўна (1917 г.)
КАПЛАН Тайба Беніамінаўна
КАПЛАН Ісер Захар'евіч (1924 г.)
КАПЛАН Лена Захар'еўна (1926 г.)
КАПЛАН Пыля (1908 г.)
КАПЛАН Міра Хаімаўна (1931 г.)
КАПЛАН Ілья Беніамінавіч (1889 г.)
КАПЛАН Рыва Хаімаўна (1893 г.)
КАПЛАН Сямён Ільіч (1929 г.)
КАПЛАН Бася Мордухаўна (1884 г.)
КАПЛАН Айзік Хацкелевіч (1901 г.)
КАПЛАН Хана Маісееўна (1904 г.)
КАПЛАН Хаім Айзікавіч (1929 г.)
КАПЛАН Арон Айзікавіч (1932 г.)
КАПЛАН Зіна Айзікаўна (1935 г.)
КАПЛАН Эстэр Абрамаўна (1865 г.)
КАПЛАН Лейба Хаімавіч (1910 г.)
КАПЛАН Стася Барысаўна (1914 г.)
КАПЛАН Хаім Лейбавіч (1938 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Фаля Іоселеўна (1878 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Шалом Файвелевіч (1873 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Бадана Цукаўна (1875 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Абрам Гіршавіч (1901 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Люба Барысаўна (1902 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Цыля Абрамаўна (1924 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Песя Абрамаўна (1926 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Майсей Абрамавіч (1929 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Сымон Абрамавіч (1934 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Вульф Беезавіч (1896 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Хана Мендзелеўна (1900 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Суламіф Вульфаўна (1924 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Мендзель Вульфавіч (1927 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Барыс Вульфавіч (1930 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Нахама Шаломаўна (1882 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Алтэр Маісеевіч (1886 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Эта (1888 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Эсфір Борухаўна (1915 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Соня Маісееўна (1939 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Юдэль Вульфавіч (1933 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Сымон Вульфавіч (1935 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Ісаак Вульфавіч (1937 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Ісаак Барысавіч (1886 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Нахама Гіршаўна (1887 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Фрэйда Зэлікаўна (1903 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Любоў Уладзіміраўна (1924 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Іцка Мордухавіч (1873 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Сара Файвелеўна (1881 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Рася Маісееўна (1912 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Люся Юдзелеўна (1927 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Фіра Юдзелеўна (1929 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Фелікс Юдзелевіч (1934 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Абрам Борухавіч (1893 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Броха Міраўна (1898 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Яша Абрамавіч (1934 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Міхель (1864 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Эстэр (1868 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Ісак Міхелевіч (1910 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Муся Міхелеўна (1929 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Мір Хаімавіч (1886 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Сара Рыгораўна (1887 г )
КАЦНЕЛЬСОН Двося Алконеўна (1911 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Зіна Беніамінаўна (1936 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Ніна Беніамінаўна (1937 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Хася Беніамінаўна (1875 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Тамара Барысаўна (1901 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Борух Янкелевіч (1863 г.)
КАЦНЕЛЬСОН Сара-Рыва Монеўна (1865 г.)
КЕССЕЛЬМАН Бася Хаімаўна (1875 г.)
КІКОІН Хаім Мордухавіч (1861 г.)
КІКОІНА Цыля Саламонаўна (1862 г.)
КНЕЛЬ Кейля Якаўлеўна (1896 г.)
КНЕЛЬ Марыя Барысаўна (1924 г.)
КНЕЛЬ Хая Барысаўна (1929 г.)
КНЕЛЬ Рахіль Барысаўна (1931 г.)
КНЕЛЬ Нахама Барысаўна (1933 г.)
КОРЫШЧ Фрыда Нохімаўна (1896 г.)
КОРЫШЧ Нахама Абрамаўна (1924 г.)
КОРЫШЧ Лёва Абрамавіч (1927 г.)
КОРЫШЧ Маісей Абрамавіч (1913 г.)
КОРЫШЧ Ліза Вульфаўна (1915 г.)
КОРЫШЧ Лейба Маісеевіч (1933 г.)
КОРЫШЧ Хаім Маісеевіч (1937 г.)
КРОНІК Барыс Ідзелевіч (1888 г.)
КРОШК Гіта Абрамаўна (1880 г.)
КРОНІК Абрам Барысавіч (1924 г.)
КУЗНЯЦОЎ Ізраіль Яфімавіч (1885 г.)
КУЗНЯЦОВА Бейля Абрамаўна (1888 г.)
КУЗНЯЦОВА Ліза Ізраілеўна (1915 г.)
КУЗНЯЦОЎ Маісей Ізраілевіч (1923 г.)
КУЛАКОЎСКІ Ісак Геселевіч (1875 г.)
КУЛАКОЎСКАЯ Рася Барысаўна (1878 г.)
КУНЦЭР Лейба Маісеевіч (1902 г.)
КУНЦЭР Хана Абрамаўна (1905 г.)
КУНЦЭР Абрам Лейбавіч (1931 г.)
КУНЦЭР Міхаіл Лейбавіч (1935 г.)
КУНЦЭР Хаім Маісеевіч (1896 г.)
КУНЦЭР Роза Бодрусаўна (1898 г.)
КУНЦЭР Анатолій Хаімавіч (1930 г.)
КУНЦЭР Зельда Хаімаўна (1933 г.)
КУНЦЭР Абрам Хаімавіч (1937 г.)
КУСТАНОВІЧ Элька (1889 г.)
КУСТАНОВІЧ Віця (1912 г.)
КУСТАНОВІЧ Мордух Пейсахавіч (1876 г.)
КУСТАНОВІЧ Тайба Маісееўна (1878 г.)
КУСТАНОВІЧ Цема Лейбаўна (1908 г.)
КУСТАНОВІЧ Пня Хаімаўна (1931 г.)
КУСТАНОВІЧ Оля Хаімаўна (1936 г.)
КУСТАНОВІЧ Хаім Саламонавіч (1896 г.)
КУСТАНОВІЧ Сара Абрамаўна (1898 г.)
КУСТАНОВІЧ Абрам Хаімавіч (1924 г.)
КУСТАНОВІЧ Гіта Хаімаўна (1920 г.)
КУСТАНОВІЧ Роза Янкелеўна (1933 г.)
КУСТАНОВІЧ Хася Абрамаўна (1901 г.)
КУСТАНОВІЧ Тамара Янкелеўна (1939 г.)
КУСТАНОВІЧ Арон Янкелевіч (1891 г.)
КУСТАНОВІЧ Рахіль (1894 г.)
КУСТАНОВІЧ Алтэр Залманавіч (1867 г.)
КУСТАНОВІЧ Юдзес Нохімаўна (1875 г.)
КУСТАНОВІЧ Любоў Гіршаўна (1912 г.)
КУСТАНОВІЧ Зелік Гіршавіч (1935 г.)
КУСТАНОВІЧ Барыс Пршавіч (1937 г.)
КУСТАНОВІЧ Хаім Гіршавіч (1939 г.)
КУСТАНОВІЧ Зіна Гіршаўна (1941 г.)
КУСТАНОВІЧ Дыня Ізраілеўна (1896 г.)
КУСТАНОВІЧ Двойра Барысаўна (1923 г.)
КУСТАНОВІЧ Маша Барысаўна (1927 г.)
КУСТАНОВІЧ Гірш Хаімавіч (1894 г.)
КУСТАНОВІЧ Сіма Гіршаўна (1896 г.)
КУСТАНОВІЧ Хая Гіршаўна (1926 г.)
КУСТАНОВІЧ Маня Гіршаўна (1929 г.)
КУСТАНОВІЧ Міра Юдзелеўна (1912 г.)
КУСТАНОВІЧ Алконя Ісакавіч (1938 г.)
КУСТАНОВІЧ Зіна Хаімаўна (1933 г.)
КУСТАНОВІЧ Барыс Абрамавіч (1882 г.)
КУСТАНОВІЧ Рыва Янкелеўна (1891 г.)
КУСТАНОВІЧ Роза Барысаўна (1931 г.)
КУСТАНОВІЧ Фаня Рахмілаўна (1936 г.)
КУСТАНОВІЧ Хана Ісакаўна (1910 г.)
КУСТАНОВІЧ Фіра Мордухаўна (1933 г.)
КУСТАНОВІЧ Сіма Мордухаўна (1935 г.)
КУСТАНОВІЧ Нахама Майсееўна (1887 г.)
КУСТАНОВІЧ Сейма-Беся Гіршаўна (1889 г.)
КУСТАНОВІЧ Шалом Нохавіч (1925 г.)
КУСТАНОВІЧ Алконя Хаімавіч (1908 г.)
КУСТАНОВІЧ Эстэр-Малка Пейсахаўна (1870 г.)
КУСТАНОВІЧ Мордух Вельвелевіч (1922 г.)
КУСТАНОВІЧ Мая Вельвелеўна (1935 г.)
КУСТАНОВІЧ Яша Вельвелевіч (1938 г.)
КУШНЕР Любоў Гіршаўна (1919 г.)
КУШНЕР Ніна Гіршаўна (1927 г.)
КУШНЕР Абрам Гіршавіч (1932 г.)
ЛАЛОВІЧ Барыс Абрамавіч (1886 г.)
ЛАЛОВІЧ Рахіль Мордухаўна (1891 г.)
ЛЕВША Бэла Нохімаўна (1915 г.)
ЛЕВША Хая Давыдаўна (1937 г.)
ЛЕВІНА Галя Давыдаўна (1940г.)
ЛЕВІН Абрам Аронавіч (1864 г.)
ЛЕВІНА Малка Давыдаўна (1866 г.)
ЛЕВІН Алтэр Абрамавіч (1891 г.)
ЛЕВІН Майсей Алтэравіч (1925 г.)
ЛЕВІНА Рыва Майсееўна (1892 г.)
ЛЕВІНА Зіна Алтэраўна (1928 г.)
ЛЕВІН Іосіф Аронавіч (1875 г.)
ЛЕВША Рахіль Лейбаўна (1878 г.)
ЛЕМПЕРТ Броха Геселеўна (1899 г.)
ЛЕМПЕРТ Якаў Барысавіч (1924 г.)
ЛЕМПЕРТ Дора Барысаўна (1927 г.)
ЛІЎШЫЦ Майсей Міравіч (1898 г.)
ЛІЎШЫЦ Аня Якаўлеўна (1889 г.)
ЛІЎШЫЦ Сара Якаўлеўна (1924 г.)
ЛІЎШЫЦ Зяма Якаўлевіч (1938 г.)
ЛІЎШЫЦ Ліпман Самуілавіч (1876 г.)
ЛІЎШЫЦ Рася Ісакаўна (1908 г.)
ЛІЎШЫЦ Гіта Беніамінаўна (1924 г.)
ЛІЎШЫЦ Муля Беніамінавіч (1927 г.)
ЛІЎШЫЦ Іосіф Беніамінавіч (1930 г.)
ЛІЎШЫЦ Борух Янкелевіч (1892 г.)
ЛІЎШЫЦ Міра Іосіфаўна (1902 г.)
ЛІЎШЫЦ Беніамін Борухавіч (1930 г.)
ЛІЎШЫЦ Алконя Борухавіч (1932 г.)
ЛІЎШЫЦ Рая Борухаўна (1934 г.)
ЛІЎШЫЦ Хая-Сара Ісакаўна (1912 г.)
ЛІЎШЫЦ Малка Іцкаўна (1934 г.)
ЛІЎШЫЦ Іда Лейбаўна (1905 г.)
ЛІЎШЫЦ Песя Беніамінаўна (1933 г.)
ЛІЎШЫЦ Роза Беніамінаўна (1935 г.)
ЛІЎШЫЦ Сіма Беніамінаўна (1937 г.)
ЛУНІН Іцка Рыгоравіч (1870 г.)
ЛУНІНА Шуля Абрамаўна (1873 г.)
ЛУНІН Абрам Іцкавіч (1922 г.)
ЛЬВОВІЧ Любоў (1867 г.)
ЛЬВОВІЧ Хася Хаімаўна (1898 г.)
ЛЬВОВІЧ Цыля Хаімаўна (1902 г.)
ЛЬВОВІЧ Майсей Хаімавіч (1887 г.)
ЛЬВОВІЧ Рахіль Янкелеўна (1889 г.)
ЛЬВОВІЧ Самуіл Ідзелевіч (1880 г.)
ЛЬВОВІЧ Роза Барысаўна (1889 г.)
ЛЬВОВІЧ Сара Самуілаўна (1919 г.)
ЛЬВОВІЧ Рахіль Самуілаўна (1924 г.)
ЛЬВОВІЧ Барыс Самуілавіч (1926 г.)
ЛЬВОВІЧ Майсей Самуілавіч (1929 г.)
ЛЬВОВІЧ Ліза Барысаўна (1926 г.)
ЛЬВОВІЧ Нахама Міронаўна (1889 г.)
ЛЬВОВІЧ Фаня Янкелеўна (1928 г.)
ЛЬВОВІЧ Рыва Янкелеўна (1930 г.)
ЛЬВОВІЧ Бэйля Рувінаўна (1906 г.)
ЛЬВОВІЧ Рома Ідзелевіч (1931 г.)
ЛЬВОВІЧ Барыс Ідзелевіч (1935 г.)
ЛЬВОВІЧ Валя Зіноўеўна (1919 г.)
ЛЬВОВІЧ Ісер Зімелевіч (1916 г.)
ЛЬВОВІЧ Сіма Хаімаўна (1911 г.)
ЛЬВОВІЧ Фаня Хаімаўна (1912 г )
ЛЬВОВІЧ Хаім Сімхавіч (1941 г.)
ЛЬВОВІЧ Хаім Лейбавіч (1884 г.)
ЛЬВОВІЧ Геня Іцкаўна (1886 г.)
ЛЬВОВІЧ Самуіл Юдзелевіч (1898 г.)
ЛЬВОВІЧ Хася Майсееўна (1902 г.)
ЛЬВОВІЧ Мера Самуілаўна (1924 г.)
ЛЬВОВІЧ Зіна Самуілаўна(1929 г.)
ЛЬВОВІЧ Юдзель Самуілавіч (1936 г.)
ЛЬВОВІЧ Арон Алтэравіч (1885 г.)
ЛЬВОВІЧ Гіта Борухаўна (1887 г.)
ЛЬВОВІЧ Іосіф Аронавіч (1923 г.)
ЛЬВОВІЧ Тамара Аронаўна (1929 г.)
ЛЬВОВІЧ Алёна Аронаўна (1929 г.)
ЛЯВ1Ц1Н Абрам Маісеевіч (1873 г.)
ЛЯЛЬЧУК Сара Залманаўна (1913 г.)
ЛЯЛЬЧУК Марат Сендзеравіч (1937 г.)
МАКАВЩКАЯ Эльвіра Міхайлаўна (1938 г.)
МАЛЫЙ Залман Хаймавіч (1891 г.)
МАЛЫЙ Цыля Залманаўна (1923 г.)
МАЛЫЙ Сіма Залманаўна (1925 г.)
МАЛЫЙ Рахіль Залманаўна (1928 г.)
МАЛЫЙ Нохім Залманавіч (1868 г.)
МАНДЗЕЛЬ Шахна Рувінавіч (1870 г.)
МАНДЗЕЛЬ Рахіль Шахнаўна 1900 г.)
МАРГОЛІН Завель Янкелевіч (1891 г.)
МАРГОЛІНА Рахіль Янкелеўна (1895 г.)
МАРГОЛІНА Блюма Завелеўна (1927 г.)
МАРГОЛІН Арон Завелевіч (1931 г.)
МАСЛАН Барыс Лазаравіч (1876 г.)
МАСЛАН Софа Самуілаўна (1878 г.)
МАСЛАН Самуіл Барысавіч (1909 г.)
МАСЛАН Хая Міраўна (1912 г.)
МАСЛАН Мір Алтэравіч (1936 г.)
МАСЛАН Хаім Алтэравіч (1939 г.)
МАСЛАН Мора Лазараўна (1938 г.)
МАСЛАН Фелікс Лазаравіч (1940 г.)
МАСС Оля Іосіфаўна (1905 г.)
МАСС Хава Міраўна (1883 г.)
МЕКЛЕР Хана Ісакаўна (1900 г.)
МЕКЛЕР Барыс Аронавіч (1927 г.)
МЕКЛЕР Камель Аронавіч (1932 г.)
МЕЛЬНІК Гіта Міраўна (1934 г.)
МЕНДАЛОВІЧ Бася Вульфаўна (1902 г.)
МЕНДАЛОВІЧ Ізраіль Лазаравіч (1924 г.)
МЕНДАЛОВІЧ Міра Лазараўна (1928 г.)
МЕНДЗЕЛЕВА Двойра Беніамінаўна (1895 г.)
МЕНДЗЕЛЕЎ Ізраіль Плеравіч (1917 г.)
МЕНДЗЕЛЕВА Рыва Гілераўна (1915 г.)
МЕНДЗЕЛЕЎ Геня Хаймавіч (1939 г.)
МОЛІН Рахміел Борухавіч (1886 г.)
МОЛІНА Хася Лейбаўна (1889 г.)
МОЛІН Арон Рахміелавіч (1910 г.)
МОЛІНА Сара Янкелеўна (1911 г.)
МОЛІНА Маня Аронаўна (1933 г.)
МОЛІНА Аня Аронаўна (1939 г.)
МОЛІНА Фаня Міхайлаўна (1910 г.)
МОЛІН Марат Хаімавіч (1932 г.)
МОЛІН Барыс Хаімавіч (1936 г.)
МОЛІНА Міра Рахміелаўна (1921 г.)
МОЛІН Янкель Рахміелавіч (1923 г.)
МОЛІН Алік Яфімавіч (1939 г.)
МОЛІН Шалом Борухавіч (1890 г.)
МОЛІНА Бадана Іцкаўна (1896 г.)
МОЛІНА Фрума Шаломаўна (1919 г.)
МОЛІНА Двойра Шаломаўна (1922 г.)
МОЛІН Барыс Шаломавіч (1925 г.)
МОЛІНА Геня Шаломаўна (1930 г.)
МОЛІН Ізраіль Шаломавіч (1936 г.)
МОЛІН Цухон Борухавіч (1890 г.)
МОЛІНА Бадана Ісакаўна (1927 г.)
МОЛІНА Фаня Абрамаўна (1895 г.)
МОЛІНА Элта Ісакаўна (1922 г.)
МОЛІН Грыша Ісакавіч (1925 г.)
МОЛІН Абрам Ісакавіч (1930 г.)
МОЛІН Майсей Ісакавіч (1934 г.)
МОЛІНА Малка Борухаўна (1887 г.)
МОЎШАВІЧ Дора Барысаўна (1916 г.)
НІКАЛАЙЧЫК Лора Іванаўна (1933 г.)
НОЗІК Ашэр Абрамавіч (1880 г.)
НОЗІК Рахіль Мордухаўна (1882 г.)
НОЗІК Фаня Ашэраўна (1920 г.)
ПАГОСТКІН Майсей Файвелевіч (1892 г.)
ПАГОСТКІНА Фаня Барысаўна (1894 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Фрума Мендзелеўна (1901 г.)
ПАДЛІПСКІ Мендзель Давыдавіч (1930 г.)
ПАДЛІПСКІ Лейба Давыдавіч (1934 г.)
ПАДЛІПСКІ Самуіл Мотусавіч (1889 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Хася Файвелеўна (1891 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Хая Абрамаўна (1905 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Цыля Фрыдзелеўна (1924 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Хана Фрыдзелеўна (1924 г.)
ПАДЛІПСКІ Янкель (1872 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Голда МІраўна (1873 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Тамара Гдаляўна (1940 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Ліза Маісееўна (1908 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Малка Барысаўна (1908 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Ліза Давыдаўна (1929 г.)
ПАДЛІПСКАЯ Зіна Давыдаўна (1933 г.)
ПЕЙСАХОВІЧ Ліза Абрамаўна (1905 г.)
ПЕЙСАХОВІЧ Соня Майсееўна (1930 г.)
ПІМШТЭЙН Мордух Міравіч (1903 г.)
ПІМШТЭЙН Фаня Зорухаўна (1908 г.)
ПІМШТЭЙН Соня Мордухаўна (1929 г.)
ПІМШТЭЙН Зорух Мордухавіч (1932 г.)
ПІМШТЭЙН Сема Мордухавіч (1935 г.)
ПІМШТЭЙН Мотля Гіршаўна (1910 г.)
ПІМШТЭЙН Цыля Абрамаўна (1932 г.)
ПІМШТЭЙН Соня Абрамаўна (1936 г.)
ПУКІНА Фрэйда Лазараўна (1870 г.)
ПУКІНА Бэла Барысаўна (1923 г.)
ПУКІН Лазар Абрамавіч (1914 г.)
ПУКІНА Ліза Алтэраўна (1916 г.)
ПУКІНА Зіна Лазараўна (1937 г.)
ПУКІНА Мая Лазараўна (1939 г.)
ПУКІН Залман Майсеевіч (1894 г.)
ПУКІНА Алта Самуілаўна (1896 г.)
ПУКІНА Маня Залманаўна (1929 г.)
ПУКЛЕР Бася Хільеўна (1908 г.)
ПУКЛЕР Таўба Саламонаўна (1933 г.)
ПЯСЕЦКІ Майсей Ісакавіч (1889 г.)
ПЯСЕЦКАЯ Геня Манусаўна (1891 г.)
ПЯСЕЦКАЯ Шура Майсееўна (1917 г.)
ПЯСЕЦКАЯ Ліза Майсееўна (1920 г.)
РАЖАНСКАЯ Сара Абрамаўна (1902 г.)
РАЖАНСКІ Мір Іосіфавіч (1923 г.)
РАЖАНСКІ Майсей Іосіфавіч (1925 г.)
РАЖАНСКАЯ Нахама Іосіфаўна (1927 г.)
РАЖАНСКАЯ Сіма Іосіфаўна (1930 г.)
РАЖАНСКІ Абрам Іосіфавіч (1932 г.)
РАЖАНСКІ Борух Іосіфавіч (1935 г.)
РАЖАНСКІ Вульф Зорухавіч (1875 г.)
РАЖАНСКАЯ Рыва Хаімаўна (1878 г.)
РАЖАНСКІ Сімха Вульфавіч (1927 г.)
РАЖАНСКАЯ Бася Абрамаўна (1898 г.)
РАЖАНСКАЯ Соня Маісееўна (1923 г.)
РАЖАНСКАЯ Фаня Маісееўна (1925 г.)
РАЖАНСКАЯ Люба Маісееўна (1928 г.)
РАЖАНСКІ Хаім Маісеевіч (1932 г.)
РАЖАНСКІ Зорух Маісеевіч (1936 г.)
РАЖАНСКІ Мордух Майсеевіч (1938 г.)
РАЖАНСКАЯ Хана Маісееўна (1940 г.)
РАЖАНСКАЯ Рахіль Барысаўна (1893 г.)
РАЖАНСКІ Ізраіль Мордухавіч (1924 г.)
РОЗЕНБЕРГ Юдзель Нохманавіч (1882 г.)
РОЗЕНБЕРГ Сара Мендзелеўна (1884 г.)
РОЗЕНБЕРГ Лейба Юдзелевіч (1925 г.)
РОЗЕНБЕРГ Мендзель Юдзелевіч (1929 г.)
РОСІН Алконя Хацкелевіч (1898 г.)
РОСІНА Зіся Міраўна (1900 г.)
РОСІН Барыс Алконавіч (1924 г.)
РОСІН Юдзель Алконавіч (1927 г.)
РОСІНА Роза Рыгораўна (1902 г.)
РОСІНА Блюма Рахмілеўна (1924 г.)
РОСІНА Фрума Рахмілеўна (1927 г.)
РОСІНА Цьша Хаімаўна (1872 г.)
РОСІН Юдзель Маісеевіч (1862 г.)
РОСІНА Двося Хаімаўна (1865 г.)
РОСІН Лейба Маісеевіч (1882 г.)
РОСІНА Дыня Юдзелеўна (1891 г.)
РОСІНА Хая Лейбаўна (1924 г.)
РОСІНА Хася Лейбаўна (1927 г.)
РОСІН Мордух Лейбавіч (1911 г.)
РОСІНА Стася Маісееўна (1908 г.)
РОСІН Аба Лейбавіч (1929 г.)
РОСІНА Неся Сіманаўна (1887 г.)
РОСІНА Рахіль Абрамаўна (1915 г.)
РОСІН Абрам Хемавіч (1882 г.)
РОСІНА Хана Абрамаўна (1924 г.)
РОСІНА Сара Абрамаўна (1912 г.)
РОСІНА Маня (1932 г.)
РОСІНА Хая Абрамаўна (1936 г.)
РОСІН Барыс Абрамавіч (1938 г.)
РОСМАН Хоня Алконевіч (1902 г.)
РОСМАН Сара Ліпманаўна (1905 г.)
РОСМАН Гіта Яфімаўна (1927 г.)
РОСМАН Люба Яфімаўна (1933 г.)
РОСМАН Зіна Яфімаўна (1938 г.)
РОСМАН Айзік Мендзелевіч (1908 г.)
РОСМАН Хана Абрамаўна (1908 г.)
РОСМАН Абрам Айзікавіч (1929 г.)
РОСМАН Алконя Мендзелевіч (1905 г.)
РОСМАН Роза Абрамаўна (1908 г.)
РОСМАН Мендзель Айзікавіч (1928 г.)
РОСМАН Ісаак Айзікавіч (1936 г.)
РОСМАН Рыва Самуілаўна (1887 г.)
РОСМАН Ліза Давыдаўна (1918 г.)
РОСМАН Лейба Давыдавіч (1923 г.)
РОСМАН Сіма Давыдаўна (1925 г.)
РЭЙЗЕКСОН Дыня Іцкаўна (1910 г.)
РЭЙЗЕКСОН Ісаак Ізраілевіч (1923 г.)
РЭЙЗЕКСОН Янкель Ізраілевіч (1926 г.)
РЭЙЗЕКСОН Барыс Ізраілевіч (1936 г.)
РЭЙЗЕКСОН Ілья Міравіч (1908 г.)
РЭЙЗЕКСОН Алта Хаімаўна (1910 г.)
РЭЙЗЕКСОН Хаім Ільіч (1922 г.)
РЭЙЗЕКСОН Мір Ільіч (1925 г.)
РЭЙЗЕКСОН Зіна Ільінічна (1928 г.)
РЭЧЫН Плер Лейбавіч (1871 г.)
РЭЧЫНА Міра Мордухаўна (1873 г.)
РЭЧЫН Хаім Маісеевіч (1903 г.)
РЭЧЫНА Года Юдзелеўна (1908 г.)
РЭЧЫН Абрам Хаімавіч (1927 г.)
РЭЧЫНА Геня Хаімаўна (1931 г.)
РЭЧЫНА Зіна Хаімаўна (1935 г.)
РУДШТЭЙН Гіта Вульфаўна (1912 г.)
РУДШТЭЙН Хаім Абрамавіч (1935 г.)
РУДШТЭЙН Пта Юдзелеўна (1905 г.)
РУДШТЭЙН Давід Юдзелевіч (1926 г.)
РУДШТЭЙН Барыс Юдзелевіч (1928 г.)
РУДШТЭЙН Мендзель Юдзелевіч (1932 г.)
СЛАБОДШК Лейба Юльевіч (1901 г.)
СЛАБОДНІК Гінда Яфімаўна (1906 г.)
СЛАБОДНІІНК Броня Лейбаўна (1924 г.)
СЛАБОДНІК Гіта Лейбаўна (1927 г.)
СЛАБОДНІК Юдзель Хаімавіч (1871 г.)
СЛАБОДШК Мар'яся Нохімаўна (1873 г.)
СЛАБОДШК Барыс Лейбавіч (1905 г.)
СЛАБОДНІК Сіма Янкелеўна (1908 г.)
СЛАБОДНІК Хаім Барысавіч (1931 г.)
СЛАБОДНІК Зіна Барысаўна (1935 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Хоня Нісонавіч (1901 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Галя Алтэраўна (1909 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Маша Ізраілеўна (1926 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Фаня Ізраілеўна (1929 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Роза Ізраілеўна (1934 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Неся Ашэраўна (1903 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Іда Ашэраўна (1907 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Маня Мікалаеўна (1935 г.)
СМЕЛЬКІНСОН Фаня Мікалаеўна(1938 г.)
СТРАЛЕЦ Рыва Вульфаўна (1897 г.)
СТРАЛЕЦ Муля Аронавіч (1928 г.)
СТРАЛЕЦ Залмон Аронавіч (1930 г.)
СТРАЛЕЦ Барыс Аронавіч (1933 г.)
СТРАЛЕЦ Ісак Саламонавіч (1878 г.)
СТРАЛЕЦ Геня Аркадзьеўна (1881 г.)
СТРАЛЕЦ Абрам Саламонавіч (1898 г.)
СТРАЛЕЦ Цыля Борухаўна (1905 г.)
СТРАЛЕЦ Ізя Абрамавіч (1937 г.)
СТРАЛЕЦ Клара Абрамаўна (1939 г.)
СТРАЛЕЦ Вульф Абрамавіч (1901 г.)
СТРАЛЕЦ Рыва Ліпманаўна (1905 г.)
СТРАЛЕЦ Гіта Вульфаўна (1930 г.)
СТРАЛЕЦ Абрам Вульфавіч (1936 г.)
СУРПІНА Віця Абрамаўна (1889 г.)
ТАНІЛЕВІЧ Ізраіль Алтэравіч (1889 г.)
ТАНІЛЕВІЧ Соня Ізраілеўна (1922 г.)
ТАНІЛЕВІЧ Ізя Ізраілевіч (1931 г.)
ТАНІЛЕВІЧ Песя Міраўна (1892 г.)
УЗДЗЕНСКІ Мір Хаімавіч (1908 г.)
УЗДЗЕНСКАЯ Роза Хаімаўна (1910 г.)
УЗДЗЕНСКАЯ Рая Міраўна (1936 г.)
УЗДЗЕНСКІ Янкель Міравіч (1939 г.)
ФАЙГЕНБЕРГ Роза Барысаўна (1905 г.)
ФІШМАН Юдзель Абрамавіч (1882 г.)
ФІШМАН Сара Абрамаўна (1886 г.)
ФІШМАН Барыс Хаімавіч (1905 г.)
ФІШМАН Сара Ашэраўна (1903 г.)
ФРЫДМАН Еха Матусаўна (1878 г.)
ХАІН Нісон Залмонавіч (1896 г.)
ХАІН Эстэр Абрамаўна (1905 г.)
ХАІН Абрам Нісонавіч (1931 г.)
ХАІН Залмон Нісонавіч (1938 г.)
ХІНІЧ Лейба Янкелевіч (1876 г.)
ХІНІЧ Абрам Давідавіч (1910 г.)
ХІНІЧ Сара Герцаўна (1912 г.)
ХІНІЧ Бася Давідаўна (1936 г.)
ХІНІЧ Хася Майсееўна (1868 г.)
ЦЫМБАЛ Бэйля Міронаўна (1887 г.)
ЦЫМБАЛ Роза Барысаўна (1919 г.)
ЦЫМБЕРГ Любоў Барысаўна (1910 г.)
ЦЫМБЕРГ Сіма Навумаўна (1934 г.)
ЦЫМБЕРГ Хая Навумаўна (1938 г.)
ЦЫРКЕЛЬ Цыпа Борухаўна (1897 г.)
ЦЫРЫН Хаім Абрамавіч (1902 г.)
ЦЫРЫНА Оля Зімелеўна (1905 г.)
ЦЫРЫН Майсей Хаімавіч (1926 г.)
ЦЫРЫНА Бэла Хаімаўна (1937 г.)
ЦЫРЫН Абрам Хаімавіч (1941 г.)
ЦЫРЫНА Голда Хаімаўна (1924 г.)
ЦУДЫКЕР Хана Маісееўна (1899 г.)
ЦУДЫКЕР Гдаля Барысаўна (1920 г.)
ЦУДЫКЕР Мордух Барысавіч (1921 г.)
ЦЭРЛІН Хема Шмеркавіч (1898 г.)
ЦЭРЛІНА Дыня Маісееўна (1896 г.)
ЦЭРЛІНА Хая Барысаўна (1918 г.)
ЦЭРЛІНА Голда Барысаўна (1922 г.)
ЦЭРЛІНА Песя Хаімаўна (1910 г.)
ЦЭРЛІНА Роза Хаімаўна (1913 г.)
ЦЯРУШКІН Гесель Абрамавіч (1871 г.)
ЦЯРУШКІНА Мар'яся Гдальеўна (1873 г.)
ЦЯРУШКІНА Двося Гершаўна (1901 г.)
ЦЯРУШКІН Барыс Абрамавіч (1929 г.)
ЦЯРУШКІН Алік Абрамавіч (1931 г.)
ЦЯРУШКІН Гірш Генохавіч (1883 г.)
ЦЯРУШКІНА Сара Давідаўна (1890 г.)
ЦЯРУШКІН Давід Гіршавіч (1920 г.)
ЦЯРУШКІНА Соня Гірпіаўна (1924 г.)
ШАПІРА Рая Барысаўна (1915 г.)
ШАПІРА Вульф Лейбавіч (1872 г.)
ШАПІРА Нахама Мендзелеўна (1908 г.)
ШАПІРА Фіра Лейбаўна (1934 г.)
ШАПІРА Мендзель Лейбавіч (1936 г.)
ШАПІРА Майсей Лейбавіч (1938 г.)
ШАПСОН Хана Мордухаўна (1899 г.)
ШАПСОН Соня Абрамаўна (1923 г.)
ШАПСОН Мордух Абрамавіч (1926 г.)
ШАПСОН Грыша Абрамавіч (1930 г.)
ШКЛЯР Муся Міхайлаўна (1902 г.)
ШКЛЯР Рыва Ісакаўна (1930 г.)
ШКЛЯР Абрам Ісакавіч (1938 г.)
ШКЛЯР Янкель Мордухавіч (1884 г.)
ШКЛЯР Рахіль Лейбаўна (1886 г.)
ШНАЙДМАН Ніна Ісакаўна (1932 г.)
ШТЭЙНБЕРГ Фаня Ефраімаўна (1916 г.)
ШЫФРЫС Мір Абрамавіч (1880 г.)
ШЫФРЫС Алтэр Міравіч (1915 г.)
ШЫФРЫС Геня Іцкаўна (1898 г.)
ШЫФРЫС Віця Міраўна (1921 г.)
ШЫФРЫС Ісаак Міравіч (1924 г.)
ШЫФРЫС Рахіль Міраўна (1927 г.)
ШЫФРЫС Янкель Міравіч (1930 г.)
ШЭЙНКМАН Лейба Давідавіч (1873 г.)
ШЭЙНКМАН Бэйля Лейбаўна (1910 г.)
ШЭЙНКМАН Хася Лейбаўна (1915 г.)
ШЭЙНКМАН Хана Лейбаўна (1913 г.)
ШЭЙНКМАН Роза Лейбаўна (1927 г.)
ШЭЙНКМАН Янкель Лейбавіч (1922 г.)
ШЭЙНКМАН Алік Борухавіч (1935 г )
ШЭЙНКМАН Фаня Барысаўна (1923 г.)
ШЭЙНКМАН Маня Барысаўна (1929 г.)
ШЭЙНКМАН Хая Міраўна (1908 г.)
ШЭЙНКМАН Ісак Майсеевіч (1929 г.)
ШЭЙНКМАН Маня Ісакаўна (1931 г.)
ШЭЙНКМАН Майсей Майсеевіч (1940 г.)
ЭПШТЭЙН Любоў Вульфаўна (1909 г.)
ЭПШТЭЙН Фіма Янкелевіч (1934 г.)
ЭПШТЭЙН Ізя Янкелевіч (1938 г.)
ЭПШТЭЙН Гірш Ліпавіч (1876 г.)
ЭПШТЭЙН Хана-Сара Іоселеўна (1879 г.)
ЭПШТЭЙН Двося Гіршаўна (1920 г.)
ЭПШТЭЙН Сара Барысаўна (1905 г.)
ЭПШТЭЙН Бэйля Гіршаўна (1933 г.)
ЭПШТЭЙН Хаім Гіршавіч (1938 г.)
ЭПШТЭЙН Эма Барысаўна (1934 г.)
ЭПШТЭЙН Геня Барысаўна (1938 г.)
ЭПШТЭЙН Бэйля Яфімаўна (1895 г.)
ЭПШТЭЙН Яфім (1923 г.)
ЭПШТЭЙН Рувім (1926 г.)
ЭПШТЭЙН Гіта Хемаўна (1910 г.)
ЭПШТЭЙН Давід Хаімавіч (1905 г.)
ЭПШТЭЙН Рыва Хаімаўна (1908 г.)
ЭПШТЭЙН Схор'я Давідавіч (1924 г.)
ЭПШТЭЙН Сімха Давідавіч (1927 г.)
ЭПШТЭЙН Бендэ Давідавіч (1930 г.)
ЭПШТЭЙН Арон Гіршавіч (1891 г.)
ЭПШТЭЙН Сара Хаімаўна (1895 г.)
ЭПШТЭЙН Залман Аронавіч (1927 г.)
ЭПШТЭЙН Хаім Аронавіч (1931 г.)
ЭПШТЭЙН Майсей Аронавіч (1934 г.)
ЭПШТЭЙН Маня Барысаўна (1905 г.)
ЭПШТЭЙН Хацкель Айзікавіч (1895 г.)
ЭПШТЭЙН Любоў Абрамаўна (1900 г.)
ЭПШТЭЙН Буня Хацкелеўна (1920 г.)
ЭПШТЭЙН Алтэр Хацкелевіч (1923 г.)
ЭПШТЭЙН Грэйнум Хацкелевіч (1925 г.)
ЭПШТЭЙН Алтэр Міравіч (1884 г.)
ЭПШТЭЙН Сейна-Песя Майсееўна (1891 г.)
ЭПШТЭЙН Мір Хаімавіч (1878 г.)
ЭПШТЭЙН Сара Лейбаўна (1880 г.)
ЭПШТЭЙН Рахіль Міравіч (1916 г.)
ЭПШТЭЙН Роза Рахміелеўна (1938 г.)

 

 


  
Магіла партызан

ЭПШТЭЙН Цыля Рахміелеўна (1941 г.)
ЯХНЮК Роза Янкелеўна (1938 г.)
ЯХНЮК Аня Янкелеўна (1940 г.)
ЯХНЮК Залман Іцкавіч (1882 г.)
ЯХНЮК Роня Залманаўна (1923 г.)
ЯХНЮК Сіма Залманаўна (1916 г.)
ЯХНЮК Фаня Барысаўна (1940 г.)

 


Брацкая магіла, у якой пахавана звыш 900 яўрэяў, расстраляных нямецка-фашысцкімі захопнікамі ў маі 1942 г.
Брацкая магіла, у якой пахавана 86 яўрэяў, расстраляных нямецка-фашысцкімі захопнікамі ў 1942 г.

Большасць людзей, пакараных смерцю ва Урэччы, былі прывезены сюды з іншых раёнаў Беларусі. Прозвішчы іх устанавіць немагчыма.

Комментарии
Добавить новый Поиск
Оставить комментарий
Имя:
Email:
 
Тема:
UBB-Код:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
Пожалуйста, введите проверочный код, который Вы видите на картинке.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."